Začali rokovania o dlhodobom riešení dlhovej krízy v eurozóne

Jean-Claude Juncker, Zdroj: Rada, Luxemburské predsedníctvo

Rokovania viedol šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker, ktorý potvrdil, že ministri diskutovali o mnohých možnostiach, no v tomto bode ako záväznú nevybrali žiadnu z nich. „Začali sme diskutovať o komplexnom balíku opatrení na stabilizovanie eurozóny. Rokovania musia pokračovať,“ dodal po skončení včerajšieho stretnutia.

Pripustil, že treba postupovať rýchlo, no odmietol stanoviť presný termín dokedy budú so svojou prácou hotoví. „Neuvediem presný termín dokončenia našej práce, ale budeme pracovať najvyššou možnou rýchlosťou,“ dodal.

Podľa jeho slov ministri diskutovali o návrhu Európskej komisie na zvýšenie efektívnej úverovej kapacity záchranného fondu eurozóny na plných 440 miliárd. V súčasnosti je jeho efektívna úverová kapacita okolo 250 miliárd eur, keďže chce mať najvyšší rating – AAA.

„V máji bolo prijaté rozhodnutie, že mechanizmus poskytne 440 miliárd. Hľadáme teda rôzne spôsoby, ako by to bolo možné dosiahnuť,“ vysvetlil Juncker. Od naplnenia celkovej kapacity eurovalu si politici sľubujú upokojenie trhov, ktoré sa obávajú, že prostriedky, čo má, nebudú stačiť v prípade, že o pomoc požiada Portugalsko a Španielsko.

Európska komisia a Európska centrálna banka vyzvali nielen k posilneniu mechanizmu, ale aj k využitiu iných možností – napríklad nakupovania vládnych dlhopisov na sekundárnom trhu, tak ako v súčasnosti koná ECB.

Nemecko takýto krok už dlhodobo odmieta a Juncker nechcel komentovať, akú podporu si myšlienka získala  v radoch ministrov. Nemecký šéf rezortu financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že euroval rozširovať v tomto bode netreba. „Portugalsko vôbec nechce, ani nepotrebuje pomoc. Pre Írsko je dostatok financií a zvyšok je špekulácia, ktorú nikto nepodporuje,“ uviedol pred rokovaním ministrov.

Zvýšenie efektívnej úverovej kapacity

Juncker ocenil rozpočtovú konsolidáciu a reformné kroky, ktoré robia Lisabon a Madrid a dodal, že aj trhy si ich všimli. „Trhy ostávajú nestabilné, no vývoj je povzbudivý. Na to reagovali aj rizikové prirážky k suverénnym dlhopisom. Doteraz prijaté opatrenia začínajú fungovať, osobitne tie prijaté v Portugalsku a Španielsku – sú hlavnou podporou,“ dodal.

Prvým klientom  eurovalu je Írsko, Grécko čerpá pomoc v podobe bilaterálnych úverov. Európsky komisár pre finančné záležitosti Olli Rehn verí, že kapacita eurovalu sa naplní. „Som si istý, že efektívna úverová kapacita EFSF sa rozšíri,“ povedal novinárom.

Podľa Junckera sa hovorilo aj o zlacnení pôžičiek z EFSF krajinám odrezaných od trhov. Euroval k svojim úverom priráža k priemernej trhovej sadzbe 300-bodovú maržu. „Na všeobecnej rovine sme diskutovali o znížení úrokovej sadzby pre príslušné krajiny, avšak v tomto bode sme nehovorili o takých detailoch, aby som vás mohol informovať o výsledku debaty,“ vysvetlil. Podľa ekonómov by sa vďaka nižšej sadzbe núdzových pôžičiek krajiny rýchlejšie mohli vrátiť na trhy.

Nemecko nevidí tlak

Takmer žiadne výstupy z rokovaní má na svedomí aj dočasné upokojenie trhov po úspešných aukciách portugalských aj španielskych dlhopisov koncom minulého týždňa. Pripustil to aj nemecký minister financií, podľa ktorého vzhľadom na okolnosti netreba robiť rýchle kroky a stačí sa pripravovať na marcový summit lídrov EÚ.

K úspechu aukcií prispela aj ECB, ktorá minulý týždeň kúpila vládne dlhopisy eurozóny v hodnote 2,3 miliárdy eur.

Čoraz častejšie sa však začína medzi problémovými krajinami spomínať aj Belgicko. To dôsledky šírenia problémov obchádzali do novembra. Krajina je bez vlády už sedem mesiacov a preto sa trhy obávajú, že nedokáže včas napraviť svoje verejné financie a znížiť dlh verejného sektora, ktorý je takmer taký vysoký ako ročný hospodársky výsledok štátu. Práve dnešná aukcia belgických dlhopisov bude posledným testom dôvery investorov.

(EurActiv/Reuters)