Záchrana eura pokračuje aj bez Straussa-Kahna, ubezpečuje Komisia

Zdroj: Flickr

Amadeu Altafaj, hovorca komisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna dnes reagoval na alarmujúce titulky, ktoré sa objavili v médiách a ubezpečil, že ministri financií by počas dnešného stretnutia mali bez ohľadu na udalosti spojené so zatknutím Dominiqua Straussa-Kahna dať zelenú záchrannému balíku Portugalsku.

„Sme si úplne istí, že MMF bude ďalej pracovať nielen z prevádzkového hľadiska, ale aj z hľadiska prijímania rozhodnutí,“ zdôraznil Altafaj. „Poviem to jasne, toto nebude mať vplyv na aktívne programy, či už grécky alebo írsky ani na rozhodnutie, ktoré by malo v najbližších hodinách padnúť v prípade Portugalska,“ dodal.

Hovorca zatknutie vôbec nespomenul, podľa jeho slov reagoval na vývoj v New Yorku. Dodal však, že fond je stále silnou inštitúciou tak ako doteraz. Zároveň uviedol, že John Lipsky, ktorý v súčasnosti MMF vedie, sa o organizáciu dobre postará. Hoci podľa Altafaja ide o Američana, veľmi dobre pozná európske reálie.

Na dnešnom stretnutí Euroskupiny bude fond zastupovať Nemat Shafiková, generálna riaditeľka pre operácie. Lipsky na čele MMF ostane len dovtedy, kým sa nenájde nový líder. Minulý týždeň totiž ohlásil, že v auguste opúšťa svoju pozíciu muža číslo dva v rámci MMF.

EurActiv oslovil Piu Ahrenkildeovú Hansenovú, hovorkyňu predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa s otázkou, či si exekutíva myslí, že by šéfom fondu mal zostať Európan. Podľa jej slov je táto otázka v súčasnosti irelevantná.

Od zavedenia brettonwoodskeho systému po druhej svetovej vojne MMF vždy viedol Európan a Svetovú banku zasa Američan. Ako o možnom nástupcovi Straussa-Kahna sa špekulovalo o bývalom britskom premiérovi Gordonovi Brownovi, no súčasný premiér David Cameron opakovane poprel jeho možnú kandidatúru.

Ak sa však neobjaví silný európsky kandidát, svoju šancu by mohli využiť rýchlo rozvíjajúce sa krajiny na čele s Brazíliou, ktoré žiadajú silnejšiu pozíciu v štruktúrach MMF.