Záchranný balík tesne prešiel cyperským parlamentom

Cyperská eurominca, Zdroj: TASR/AP Photo/dpa, Oliver Berg

Hoci pôvodne sa finálna dohoda o záchrannom balíku mala schvaľovaniu v cyperskom parlamente vyhnúť, názor poslancov vyžadovala ústava. Záchrana ostrova tak opäť čelila neistote, pretože zákonodarcovia už raz Európu šokovali, keď prvý návrh odmietli.

Podmienky sprevádzajúce 10-miliardovú pomoc nakoniec schválili s tesnou väčšinou dvoch hlasov. V jeho prospech zdvihlo ruku 29 zákonodarcov z troch stredopravých vládnych strán a proti 27. Vládni predstavitelia ich pritom pred hlasovaním upozornili, že odmietnutie by viedlo k chaotickému defaultu a krajina by už tento mesiac nebola schopná vyplatiť platy a dôchodky bez núdzového financovania.

„Bohužiaľ je to pre nás jednosmerná ulica. Zabráni neriadenému bankrotu a dá nám, hoci s mnohými prekážkami, isté vyhliadky na to, že prežijeme búrku,“ uviedol Averof Neophytou z vládnucej strany Demokratické zhromaždenie.

Pomoc Cypru v porovnaní s tými predchádzajúcimi núti vkladateľov zdieľať náklady na rekapitalizáciu bánk, ktoré utrpeli straty z odpisu časti gréckeho dlhu.

Opozičné strany však tvrdia, že Cyprus bude v neustálom zajatí zahraničných veriteľov.

„Áno od cyperského parlamentu je zďaleka najväčšou porážkou v našej osemtisícročnej histórii,“ uviedol podľa Reuters poslanec George Perdikis zo strany Zelených. „Jeho demokraticky zvolení zástupcovia majú pri hlave priloženú pištoľ, aby súhlasili so zotročením,“ dodal.

Tretiu najmenšiu krajinu eurozóny pritom už dva roky trápi slabý výkon ekonomiky a rastúca nezamestnanosť, čo podmienky pomoci zrejme ešte zhoršia.

Asi 300 demonštrantov počas zasadnutia parlamentu politikov označilo za zlodejov. Jedna skupina so sebou doniesla pre nich určenú symbolickú šibenicu.

Komunistická strana AKEL, ktorá do februára viedla krajinu a podala žiadosť o pomoc vyhlasovala, že Cyprus sa má usilovať o alternatívne zdroje financovania, alebo prípadne opustiť eurozónu. Ostrov do nej pritom vstúpil v roku 2008.

„Vieme, že opustenie eura je rovnako bolestivá možnosť, ale zavednie návornej meny by ponúklo vyhliadky pre budúci rast,“ vyhlásil líder strany AKEL Andros Kyprianou.

Uvolnenie prvej tranže pomoci sa odhaduje na prvú polovicu mája.

(EurActiv/Reuters)