Záchranný plán eurozóny vstupuje do záverečnej fázy

Zdroj: Flickr, by Inequity2007

Výkonný riaditeľ Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling na stretnutí ministrov eurozóny uviedol, že fond zaznamenal pozitívnu reakciu zo strany trhov, ale nie je zatiaľ možné odhadnúť koľko prostriedkov bude schopný získať.

„Neznížili sme naše ambície, ale zmenili sa podmienky, takže to pravdepodobne nebude 1 bilión eur, ale menej,“ vysvetlil predseda Euroskupiny Jean-Calude Juncker. Predstavitelia EÚ momentálne často skloňujú čiastku približne 750 miliárd eur.

Slovenský minister financií Ivan Mikloš priznal, že diskusie o posilnení eurovalu a navyšovaní jeho finančných prostriedkov napredujú pomaly: „Výrazne sa táto diskusia neposunula, ale konštatovali sme, že tie technické prípravné práce bude možné dokončiť najneskôr v januári.“

V stanovisku k EFSF sa hovorí o dvoch schémach ako euroval posilniť:

  • držitelia dlhopisov by získali fixnú kreditnú ochranu vo výške 20-30 % zo základného objemu suverénneho dlhopisu. Toto opatrenie by sa použilo pri preventívnych programoch;
  • vytvorili by sa ko-investičné fondy, ktoré by umožnili verejným a súkromným investorom podieľať sa na EFSF.

Detaily o účasti Medzinárodného menového fondu (MMF) v aktivitách EFSF sú stále nejasné, avšak ministri financií popreli správy o väčšej role Európskej centrálnej banky (ECB) v budúcich záchranných plánoch eurozóny. Nemecko dlhodobo odmietalo návrh, aby ECB vystupovala voči EFSF ako veriteľ poslednej inštancie.

Komisár Olli Rehn potvrdil, že Euroskupina by rada zapojila MMF formou „bilaterálnych pôžičiek alebo investícií“. Na otázku ako presne by vzájomné bilaterálne pôžičky od členov eurozóny mohli smerovať cez MMF Rehn odpovedal vyhýbavo: „O tom ešte musíme diskutovať s MMF a konzultujeme aj s členskými štátmi.“

Podľa niektorých komentátorov mlčanie o úlohe ECB naznačuje, že hra sa blíži ku koncu. Sony Kapoor, výkonný riaditeľ ekonomického think-tanku Re-Define uviedol: „Rozhodnutie politikov EÚ prestať verejne vyzývať ECB aby urobila viac, je pravdepodobne prvým krokom k tomu, aby ECB viac urobila. Hoci nie je jasné akú formu bude mať posilnená podpora ECB alebo kedy sa poskytne, tento osudný deň nie je ďaleko.“

Očakáva sa však, že akékoľvek zapojenie ECB bude striktne podmienené fiškálnou konsolidáciou a pálčivou otázkou zmeny základných zmlúv, ktoré to bude vyžadovať.

Trojrýchlostná Európa?

Potenciálne zmeny zmlúv by mohlo nastať na decembrovom summite lídrov krajín EÚ v troch formách – prijali by ich všetkých 27 členských krajín, 16 členov eurozóny, alebo dokonca ešte menšia skupinka vyčlenená z eurozóny, a to prípade že prísnejšiu fiškálnu integráciu nebude schopné prijať Fínsko či Írsko s čoraz skeptickejšou verejnosťou.

Smerovanie, ktoré preferujú Nemci a Francúzi, by sa mohlo objasniť koncom týždňa – prezident Sarkozy zajtra v Toulouse prednesie kľúčový príhovor o európskych záležitostiach. V piatok zase v Bundestagu vystúpi nemecká kancelárka Angela Merkel.

Grécko aj Írsko získali novú tranžu pomoci

Ministri schválili šiestu tranžu pomoci Grécku vo výške osem miliárd eur. Slovensko sa ale do týchto diskusií nezapojilo, keďže sa nezúčastňujeme prvého programu pôžičky pre Grécko. Schválenie tranže bolo podmienené písomnými záväzkami lídrov gréckych najsilnejších strán o pokračovaní reforiem podľa programu, ktorý sa načrtol na poslednom summite eurozóny 26. októbra.

„Tie listy boli akceptované ako dostatočné. Najmä ten list premiéra je najsilnejším záväzkom, ktorý obsahuje aj prísľuby troch politických strán, takže v tomto smere nikto nemal námietky proti udeleniu tranže," povedal Mikloš. Tranža sa uvoľní v decembri, po tom čo ju začiatkom mesiaca definitívne schváli MMF.

Vďaka úspešnej implementácii reforiem získa novú tranžu aj Írsko, a to vo výške 8,5 miliardy eur.

Luxemburský premiér Juncker tiež vyjadril „plnú dôveru“ euroskupiny v politické priority nového talianskeho premiéra Maria Montiho a zagratuloval Belgicku o dohode o rozpočte.