Zadlženosti Španielska pomohli aj zlé investície regiónov

zdroj wikimedia commons

Španielsky rozpočtový deficit narástol v porovnaní s minuloročným 8,5 % na 8,9 % v tomto roku. Príčinou sú zadĺžené španielske regióny, ktoré v uplynulých rokoch investovali do ambicióznych, ale neperspektívnych projektov. Napísalo o tom  BBC.

Regionálne vlády dlhujú pomerne vysoké čiastky miestnym firmám, ktorým ešte nevyplatili faktúry za stavebné práce. Madridská centrálna vláda zareagovala na neudržateľnú situáciu tak, že stanovila pre regionálne vlády cieľ deficitu vo výške 1,5 %. Zároveň prisľúbila, že im poskytne lacné úvery, aby si mohli dlhy splatiť.   

Alcorcón so 180 000 obyvateľmi investoval pred niekoľkými rokmi približne 100 mil. eur do nového centra kultúry a umenia, ktoré malo mať svetový význam.

Pohľad na nedokončené budovy, pokryté grafitmi,  je dnes žalostný. Centrum sa stalo symbolom nezmyselného plytvania samospráv.

Alcorón nie je ojedinelý prípad. Viaceré regióny majú podobný problém. Miestni politici sa rozhodli postaviť letisko, kúpalisko, či rôzne kultúrne projekty. Po nedokončených, či nefunkčných projektoch ostali obrovské dlhy a diery v regionálnych rozpočtoch.

V roku 1998 otvorila Valencia „Mesto umenia a vied“. Aj keď je projekt funkčný, jeho strata predstavuje 600 mil. eur. Valencia tiež dostavala v minulom roku nové letisko za 150 mil. eur. Dodnes na ňom nepristálo ani jedno lietadlo.

„Španielsko sa stalo krajinou, kde si každý región robí to, čo chce,“ povedal pre BBC Celestino Suero z konzultačnej firmy CE Consulting.

Nefunkčné projekty by sa mali podľa neho zrušiť. A to by mala byť úloha pre centrálnu vládu. „Problémy Španielska sa nevyriešia, pokiaľ nebudú autonómne vlády dostatočne regulované,“ dodáva.