Zaplavené kráľovstvo

 

Krátka správa

Keď sa v roku 2004 rozšírila Európska únia o 10 nových členských krajín, úplne svoj trh pre obyvateľov týchto krajín otvorili len Veľká Británia, Írsko a Švédsko. Britská vláda vtedy predpokladala, že do krajiny príde ročne za prácou najviac 13 000 občanov nových členských krajín. Ako sa ukázalo, situáciu značne podcenila.

Podľa posledných prieskumov, s ktorými pracujú britské médiá, si v krajine našlo legálne prácu až okolo 400 000 ľudí, a odhadujú, že štvornásobný počet ich na Ostrovoch pracuje ilegálne.

Médiá zverejnili informáciu, že britská vláda počíta s tým, že z len Rumunska a Bulharska by mohlo za prácou pricestovať ďalších 60 000-140 000.

Bulharsko vydáva bulharské pasy desiatkam tisícov občanov pochádzajúcich z krajín mimo EÚ. A tí budú mať možnosť na základe nich po vstupe Bulharska do EÚ pracovať v Británii.

Podľa predsedu britského think tanku Migrationwatch sira Andrewa Greena je to ďalší argument proti otvoreniu britského trhu práce pre Bulharsko a Rumunsko. Za posledných pár rokov udelilo Bulharsko svoje občianstvo asi 20 tisícom Macedóncom a Moldavcom. Ďalších 55 tisíc je podľa britských Sunday Telegraph na zozname čakateľov. Niektorí otvorene priznávajú, že nevedia bulharsky, nemajú v krajine žiadnych predkov a bulharské občianstvo chcú len kvôli jeho vyhliadke skorého členstva v EÚ.

Bulharská vláda k vydávaniu bulharského občianstva pristúpila s cieľom upevniť vzťahy svojich menšín so susednými krajinami. Zdá sa, že program sa jej vymkol spod kontroly.

Briský minister vnútra John Reid sa vyslovil za obmedzenie počtu imigrantov. Chce o probléme naštartovať celonárodnú diskusiu. Zatiaľ však jasne nepovedal, aké stanovisko zaujme britská vláda, ak obe krajiny do Únie vstúpia. Reč médií je však viac než jasná. Volajú „zastavte ich!”

Bývalý britský minister vnútra John Denham, ktorý podal demisiu kvôli vojne v Iraku povedal, že Británia sa ešte stále vyrovnáva s prílevom migranov po rozšírení EÚ v roku 2004 a ešte nie je pripravená na novú vlnu rumunských a bulharských pracovníkov. „Stále máme mnoho problémov, ktoré musíme vyriešiť a ktorým musíme porozumieť. A preto je rozumné nepustiť Bulharov a Rumunov na náš trh, kým sa tak nestane”.

Podľa SME pracuje v Británii okolo 39 tisíc slovenských občanov. V rebríčku tak obsadili tretie miesto po Poliakoch a Litovcoch.