Zatknutie Karadžiča posilnilo srbský dinár

Srbská mena reagovala už krátko po zatknutí Radovana Karadžiča – dinár mierne posilnil na 78,888 za euro z predchádzajúcej hodnoty 78,790. Svoju pozíciu zlepšil aj voči americkej mene – ráno dosiahol kurz 49,4066 dinárov za dolár z pôvodnej hodnoty 49,6253.

Zatknutie Karadžiča „bude mať pozitívny vplyv na dinár, pretože sa zlepšujú vyhliadky integrácie Srbska do EÚ,“ vyhlásil pre agentúru Bloomberg Goran Saravanja, analytik UniCredit SpA pre balkánsky región. „Je to dôkaz, že srbská vláda chce spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom a existuje tu politická vôľa plniť požiadavky Medzinárodného trestného tribunálu.“

Srbský dinár už posilnil o 0,4% voči euru od nástupu novej pro-európskej vlády Mirka Cvetkoviča. Definoval dve priority Srbska v zahraničnej politike – členstvo v EÚ a boj za územnú integritu, teda znovuzískanie Kosova. „Naším plánom je, aby bolo Srbsko na konci obdobia mandátu tejto vlády pripravené vstúpiť do EÚ,“ povedal pred poslancami srbského parlamentu.

Aj keď takto definované priority môžu byť protichodné, je to výrazný posun oproti minulej vláde nacionalistického Vojislava Koštunicu. Ten vyhlasoval, že EÚ si musí vybrať medzi Srbskom a Kosovom, chcel anulovať podpis Asociačnej a stabilizačnej dohody s EÚ a po celú dobu vo funkcii premiéra tvrdil, že ani Karadžič ani Mladič sa v Srbsku nenachádzajú.

Skutočnosť, že dolapenie Karadžiča otvára Srbsku dvere k prístupovým rokovaniam, potvrdil aj komisár pre rozšírenie Olli Rehn: „Je to kľúčový moment, ktorý zlepší srbské vyhliadky členstva v EÚ.“ Dodal, že nová vláda ukázala odhodlanie plne spolupracovať s Haagom, čo bola vždy európska požiadavka.Karadžičove zatknutie komentoval aj minister zahraničných vecí Srbska Vuk Jeremič: „Je to dôkaz, že Srbsko berie otázku svojej európskej budúcnosti vážne.“

Pridal sa aj vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Javier Solana: „Táto správa nás veľmi teší, nová vláda v Belehrade znamená nové Srbsko a novú kvalitu vzťahov s EÚ.“Srbsko by chcelo získať štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ do konca budúceho roka.