Žiadny región nesmie zostať pozadu: Ferreira dostala od europoslancov zelenú

Dezignovaná eurokomisárka pre regionálnu politiku a reformy Elis Ferreira. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: „Geopolitickej“ Komisii ukázal svaly Parlament

Navrhované škrty v eurofondoch po roku 2020 dezignovanú komisárku pre regionálnu politiku a reformy Elisu Ferreiru netešia, no ich výšku podľa nej majú v rukách členské štáty a europarlament. Počas prvých sto dní vo funckii chce predstaviť nový Fond pre spravodlivú transformáciu.

Hlavnou témou stredajšieho (2. októbra) vypočúvania dezignovanej eurokomisárky pre regionálnu politiku a reformy Elisy Ferreiry bola budúcnosť politiky súdržnosti (kohézna politika, eurofondy) po roku 2020.

Dlhoročná portugalská europoslankyňa mala od začiatku svojho vypočúvania pred sebou veľmi ťažkú úlohu: obhájiť minuloročný návrh Komisie pred desiatkami europoslancov, ktorí sa prakticky jednomyseľne zhodujú, že je zlý.

Hoci na vypočúvaní nezaznela ani jedna otázka od slovenského europoslanca, veľká časť vypočúvania bola dôležitá aj z pohľadu Slovenska. Fondy EÚ sú stále kľúčovým zdrojom verejných investícií na Slovensku a veľká časť europoslancov v rokovaniach o budúcnosti kohézie bojuje za rovnaké ciele ako Bratislava.

„Politika súdržnosti má miesto v srdci Európskeho projektu a jeho reformy. Preto musí byť hlavnou prioritou nášho programu,“ povedala na úvod svojho vystúpenia Ferreira a dodala, že vo funkcii bude riadiť mottom jej predchodkyne Coriny Cretu: „Žiadny región nesmie zostať pozadu.“

Portugalskú kandidátku vypočúvali členovia rozpočtového výboru (BUDG), výboru pre regionálny rozvoj (REGI) a výboru pre hospodárske a menové záležitosti (ECON).

Europoslanci podľa portugalských médií vypočutie Ferreiry hodnotili veľmi pozitívne. Koordinátori regionálneho výboru mali nakoniec jej kandidatúru schváliť jednomyseľne.

Aký rozpočet pre kohéziu?

Europoslancov na vypočúvaní najviac zaujímal názor Ferreiry na navrhované celoplošné škrty v európskych štrukturálnych a investičných fondoch. Európska komisia vlani navrhla zníženie rozpočtu politiky súdržnosti o 10 percent.  čo odôvodňuje brexitom a potrebou financovania nových priorít EÚ. Europarlament akékoľvek znižovanie odmieta.

Ferreira návrh predošlej exekutívy považuje za „základ pre ďalšiu prácu“, ktorý má veľa „pozitívnych a primeraných stránok“. Pri obhajobe škrtov si pomáhala veľmi podobnými argumentami ako jej predchodkyňa: výpadok britských príspevkov po brexite a potreba financovania nových priorít EÚ.

Regióny bude mať na starosti Portugalčanka Ferreira, pribudnú jej dva nové fondy

Portugalčanka Elisa Ferreira, ktorá v novej eurokomisii bude zodpovedať za regionálnu politiku, má vytvoriť nový klimatický fond na podporu tranformácie chudobných regiónov. Na starosti bude mať aj rokovania o vytvorení fondu na podporu konvergencie a konkurencieschopnosti.

To, ako bude vyzerať rozpočet určený na znižovanie regionálnych rozdielov, ale podľa nej už nemá v rukách Komisia, ale europarlament a členské krajiny. Tie totiž rozhodujú o príjmoch spoločnej európskej pokladnice – či do neho prispejú viac, alebo či sa dohodnú na dodatočných vlastných zdrojoch v podobe nových daní.

„Ja v Komisii budem bojovať za čo najvyššiu úroveň (rozpočtu pre politiku súdržnosti). Nie preto, že sa uchádzam o tento post, ale preto, že úprimne verím, že Európa sa nemôže posúvať ďalej s nižšími finančnými prostriedkami,“ vysvetlila svoj postoj Ferreira.

Brusel navrhuje rozpočet na úrovni 1,11 percenta HDP Únie. Európsky parlament minulý rok odhlasoval vlastnú pozíciu, v ktorej žiada 1,3 percenta.

Miera spolufinancovania

Kandidátka na komisárku celkom jednoznačne hájila aj zníženie miery spolufinancovania eurofondových projektov zo strany EÚ. Tie dnes Únia financuje až do výšky 85 percent. Po novom by to malo byť 75 percent, v prípade rozvinutejších regiónov by sa príspevok EÚ mal znížiť na 40 percent.

Vláda o eurofondoch po roku 2020: Škrty sú neprimerane vysoké, chceme ich zmierniť

V nadchádzajúcich rokovaniach o dlhodobom rozpočte EÚ po roku 2020 chce slovenská vláda zabojovať za viac peňazí z politiky súdržnosti a väčšiu slobodu v rozhodovaní o využití eurofondov. 

Ferreira tvrdí, že zvýšenie kofinancovania v roku 2009 súviselo so snahou pomôcť členským štátom vyrovnať sa s dôsledkami finančnej krízy. Keďže sa „ekonomika vracia do normálu“ a obce a mestá majú vďaka nízkym sadzbám lepší prístup k peniazom na finančných trchoch, do starých koľají by sa postupnými krokmi mala vrátiť aj miera spolufinancovania.

„Čím  sa znižuje spolufinancovanie zo strany EÚ nižšie, tým sa zvyšuje jeho dosah a vplyv,“ vysvetľovala portugalská kandidátka.

Zrýchlenie čerpania

Bulharský europoslanec Andrey Novakov (EPP) sa eurokomisárky pýtal na problém pomalého čerpania. Rok pred koncom programového obdobia je čerpanie v rámci celej Únie na úrovni zhruba 30 percent. Zhruba toľko sa z alokovaných peňazí podarilo využiť aj na Slovensku.

Slovensko má opäť suverénne najväčšiu mieru nezrovnalostí pri čerpaní eurofondov

Podľa správy OLAF sa pochybenia alebo podvody v čerpaní eurofondov a poľnohospodárskych dotácií v posledných piatich rokoch týkali takmer dvadsiatich percent peňazí vyplatených z európskeho rozpočtu.

Ferreira povedala, že chce najskôr zanalyzovať, čo bráni prijímateľom čerpať peniaze rýchlejšie. Pripomenula však, že Európska komisia pre nasledujúcich sedem rokov predložila 80 návrhov, ktoré majú záujemcom o eurofondy uľahčiť život. Tie podľa nej podnikateľom ušetria „hŕbu faktúr“ a tiež 25 percent administratívnych nákladov. „Budeme pozorne sledovať, či tieto opatrenia budú spĺňať, to čo majú,“ dodala Ferreira.

Podmieňovanie čerpania eurofondov

Europoslanci as Portugalčanky niekoľkokrát pýtali aj na to, či zvládne sedieť na dvoch stoličkách. Šéfka Komisie von der Leyen Portugalčanke totiž rozšírila portfólio o agendu reforiem. Práve europarlament tento rok vyjadril najväčšie obavy ohľadom podmieňovania prístupu k eurofondom dodržiavaním rozpočtových pravidiel EÚ.

Exekutíva EÚ navrhuje v únijnom rozpočte vyčleniť 25 miliárd eur do nového Programu na podporu reforiem. Okrem toho chce v novom programovom období tesnejšie prepojenie fondov EÚ a Euróspkeho semestra. Peniaze z fondov EÚ by tak mali viac prispievať k prijímaniu reforiem a plneniu odporúčaní, ktoré Brusel každoročne dáva členským štátom – napríklad aj v otázke konsolidácie verejných financií. Návrh počíta aj so zmenami pravidiel, ktoré umožňujú zastavenie eurofondov v prípade neplnenia rozpočtových záväzkov. Tresty za nezodpovednosť národných vlád by si však podľa europoslancov nejaviac odniesli samosprávy a firmy, ktorým sú peniaze z politiky súdržnosti určené.

Europoslanci k eurofondom po roku 2020: Na solidarite šetriť nemôžeme

Európsky parlament v rokovaniach s Komisiou a členskými štátmi odmietne navrhované podmieňovanie čerpania eurofondov dodržiavaním rozpočtových pravidiel EÚ. 

Ferreira sa snažila obavy europoslancov rozptýliť, no súčasne vysvetľovala dôležitosť reforiem.

„Zastavenie platieb bude až poslednou možnosťou: v prípadoch závažných nedodržiavaní (pravidiel) a tam, kde členské štáty ani napriek opakovaným výzvam neprijali potrebné opatrenia,“ priblížila v písomných odpovediach.

Ferreira sa tiež zastala Komisie v otázke podmieňovania čerpania peňazí z rozpočtu EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu. Aby k nimi krajina mala prístup, musí podľa nej spĺňať základné podmienky demokratického a inštitucionálneho fungovania

„Ak bude riziko, že to tak nie je, Komisia sa podľa európskych zmlúv tým musí zaoberať a prípadne pozastaviť platby,“ tvrdí Ferreira.

Fond pre spravodlivú transformáciu

Dezignovaná eurokomisárka sa europoslancom tiež zaviazala, že vytvorí Fond pre spravodlivú transformáciu. Ide o jeden z kľúčových prísľubov Ursuly von der Leyen, ktorá sa inšpirovala práve návrhom bývalého zloženia europarlamentu.

Ferreira tvrdí, že nový fond, ktorý má pomáhať priemyselným a uholným regiónom, ktorých sa najviac dotkne prechod ne bezuhlíkovú ekonomiku, predstaví do 100 dní od nástupu do funkcie.

Na otázky českého europoslanca Ondřeja Knoteka (RE)  z čoho bude fond financovaný, aké budú kritéria pre výber regiónov a či náhodou neukrojí peniaze z európskych fondov, ale Ferreira neodpovedala konkrétne. Povedala však, že uprednostňuje, aby bol vytvorený z „čerstvých peňazí“.

„Nemôžem ale nič sľúbiť, keďže na tom ešte len pracujeme,“ odpovedala Knotekovi.

Konflikt záujmov

Okrem toho Ferreira až na jednu výnimku nečelila ostrým otázkam, ktoré by sa dotýkali jej predošlých káuz. Objasňovať musela len svoj stret záujmov v prípade, že v kandidatúre uspeje. Jej manžel totiž ako verejný činiteľ stojí na čele inštitúcie, ktorá má na starosti regionálny rozvoj severného Portugalska. Portugalsko je silne centralizovaná krajina, kde neexistuje samosprávne členenie, ako napríklad na Slovensku. O eurofondoch tak rozhoduje výlučne centrálna úroveň. Ferreira ale tvrdí, že nie je v konflikte záujmov, pretože jej manžel zodpovedá príslušnému ministrovi.

„Šéfke Komisie som napísala (…), že sa zdržím akejkoľvek účasti na rozhodovaní, ktoré sa bude dotýkať eurofondov a bude mať priamy či nepriamy vplyv na osobné záujmy môjho manžela,“ uisťovala Ferreira.

Pollák: Poradí si, má predpoklady a skúseností

Ako náhradník v regionálnom výbore sa vypočúvania mohol zúčastniť aj slovenský europoslanec Peter Pollák (OĽaNO, EPP). Polláka potešilo, že sa v odpovediach dotkla aj jeho priorít: vyrovnávania regionálnych rozdielov a podpora chudobných a odľahlých regiónov. „Na regióny, kde doteraz ľudia nemajú prístup k pitnej vode, na lokality, odkiaľ mnohí migrujú za prácou,” uviedol pre portál EURACTIV.sk

Myslí si, že Ferreira má skúsenosti a predpoklady na to, že si s týmito úlohami poradí. „Verím, že nezabudne na svoje priority a prinesie investície tam, kde ich ľudia najviac potrebujú,“ dodáva Pollák.

Europoslanec Pollák: Orbánov Fidesz nemá v Európskej ľudovej strane čo hľadať

PETER POLLÁK by podporil aktiváciu článku 7 voči Maďarsku, pretože Viktor Orbán sa nespráva demokraticky. V europarlamente sa chce venovať eurofondom. Tie slovenská vláda podľa neho nedokázala dobre využiť, čím zvýšila napätie medzi Rómami a Nerómami. 

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8