Zmena Lisabonskej zmluvy prejde len ťažko

„Nepáči sa mi, čo sa stalo v Deauville,“ uviedla Redingová, pričom narážala na minulotýždňový bilaterálny francúzsko-nemecký summit, na ktorom sa Berlín a Paríž dohodli na spoločnom stanovisku pred summitom EÚ, ktorý začína dnes. Ich spoločný plán si však bude vyžadovať zmenu Lisabonskej zmluvy.

„Spomínate si, čo sa stalo s Lisabonskou zmluvou? Trvalo 10 rokov, kým ju schválili. Bolo by nezodpovedné otvárať tú pandorinu skrinku,“ povedala včera novinárom. V rozhovore pre nemecký Die Welt Redingová dodala, že Paríž a Berlín inzultujú ostatné národy tým, že sa snažia urobiť rozhodnutia miesto ostatných členských štátov.

Reakcia z Paríža nedala na seba dlho čakať. „Výrazy, ktoré táto európska komisárka používa na očiernenie francúzsko-nemeckých návrhov sú neakceptovateľné v rovnakom zmysle ako inzultujúci jazyk, na ktorý nezabudnem, ktorý použila proti Francúzsku počas kontroverzií, ktoré ona vyvolala v prípade Rómov,“ uviedol Pierre Lellouche, francúzsky minister pre európske záležitosti.

Hoci Redingovej stanovisko zdieľajú mnohí ďalší v rámci Európskej komisie, oficiálne podpredsedníčku nepodporili. Hovorca exekutívy Olivier Bailly včera uviedol, že to, čo povedala Redingová sú jej osobné názory.

Rastúca nevrlosť k francúzsko-nemeckému plánu

Očakáva sa, že lídri neprijmu francúzsko-nemecký návrh s nadšením. Jean-Claude Juncker, predseda Euroskupiny a zároveň premiér Luxemburska, odkiaľ Redingová pochádza, podporil jej vyjadrenia. Podľa neho plán nie je akceptovateľný, pretože negarantuje, že bude seriózne viesť k stabilite. Luxemburský minister zahraničia Jean Asslborn po pondelkovom stretnutí s rezortnými kolegami zo všetkých členských štátov tiež potvrdil, že členským štátom sa nepáči, že im diktujú, čo majú robiť.

Belgický minister zahraničia Steven Vanackere, ktorý v pondelok predsedal stretnutiu ministrov zahraničia uviedol, že krajiny sa obávajú otvorenia pandorinej skrinky inštitucionálnej reformy. „Nikto za stolom nechce otvoriť Zmluvu a zásadne ju zmeniť,“ povedal novinárom.

Diplomati sa obávajú, že otváranie Zmluvy by mohli využiť krajiny na to, aby diktovali nové podmienky. Napríklad Briti by sa mohli snažiť zbaviť časti vplyvu Bruselu. Podľa zdroja blízkeho stálemu predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuyovi sa neočakáva, že na tomto stretnutí Európskej rady dôjde k zmene Zmluvy.