Nová politika hospodárskej súťaže by podľa členských štátov mala zabezpečiť vyššiu konkurencieschopnosť európskych spoločností na svetovom trhu. Pod výzvu na asertívnu priemyselnú stratégiu sa podpísali tiež krajiny V4.
Skupina 19 krajín Európskej únie žiada „nový politický impulz“, ktorý zabezpečí konkurencieschopnosť európskeho priemyslu vo svete. Vyhlásenie vydali po stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v utorok 18. decembra v Paríži.
Súčasťou novej, asertívnej stratégie bude návrh revízie pravidiel hospodárskej súťaže adresovaný Európskej komisii, ktorá vzíde z volieb z májových eurovolieb.
Ministri chcú, „identifikovať možné scenáre vývoja antitrustových pravidiel, aby sa viac prihliadalo na medzinárodné trhy a súťaž v analýze fúzií“.
Vestagerovej obavy
Cezhraničné fúzie veľkých národných firiem v posledných rokoch obhajovali hlavne Francúzi a Nemci. Komisia sa podobných operácií tradične obáva zo strachu z ich dôsledkov na konkurenciu v jednotnom trhu.
Eurokomisárka pre konkurenciu Margrethe Vestagerová varovala v utorok pred plánovanou fúziou nemeckého Siemensu a francúzskeho Alstomu.
Dve firmy spoločne podpísali memorandum, ktoré hovorí, že ich fúzia povedie k vytvoreniu „európskeho šampióna mobility“. Nový podnik plánuje investovať do vysokorýchlostnej železničnej infraštruktúry.
Vestagerová však na utorkovej tlačovej besede neskrývala znepokojenie. V sektore železničnej prepravy podľa nej chýba konkurencia. „Áno, máme obavy, pretože pre Európu je téma rozvoja vysokorýchlostných železníc dôležitá,“ povedala eurokomisárka.
„Veľmi dôležitá bude pre nás reakcia trhov,“ dodala.
Le Maire chce spájať sily
Národné vlády však s touto argumentáciou nesúhlasia a upozorňujú na pozitíva, ktoré fúzia prinesie.
„Ak chceme byť konkurencieschopní voči čínskym gigantom potrebujeme spojiť sily,“ napísal francúzsky minister financií Bruno Le Maire v komentári publikovanom vo Financial Times.
Vestagerová a Le Maire by sa mali stretnúť v stredu 19. decembra v Bruseli.
Francúzsky minister sa takisto stretne s komisárom pre euro Valdisom Dombrovskisom a komisárom pre ekonomické záležitosti Pierrom Moscovicim.
Le Maire bude na stretnutiach musieť vysvetľovať ako Francúzsko plánuje splniť trojpercentný limit pre schodok verejných financií zakotvený v Pakte stability a rastu po tom, ako prezident Emmanuel Macron sľúbil sociálne opatrenia v reakcii na hnutie žltých viest.
Slovensko je za
Pod výzvu za nové antitrustové pravidlá sa podpísali Francúzsko, Rakúsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.
Európa podľa vyhlásenia „musí jednať rýchlo, pokiaľ si chce zachovať konkurencieschopnosť a čeliť veľkým ekonomikám s proaktívnymi priemyselnými stratégiami.“
Podmienkou pre tento vývoj je vytvorenie novej súhrnnej a asertívnej priemyselnej stratégie, ktorá bude na zreteľ brať potreby jednotlivých podnikov a regiónov.
Členské štáty sa zhodli, že nová Komisia by mala ambicióznu stratégiu predložiť akonáhle sa ujme úradu.
Ešte predtým by Únia mala identifikovať svoje strategické záujmy.
Batérie a umelá inteligencia
Prednosť by mali dostať tie strategické záujmy, ktoré sú priamo spojené so zlepšovaním celosvetovej produktivity, bojom proti klimatickým zmenám a posilnením technologického rozvoja.
Následne by pre každý nich mal byť vytvorený akčný plán podložený dostatočným financovaním a podporou z rôznych európskych politík vrátane hospodárskej súťaže, inovácií, digitálneho sektora, energetiky, obchodu či zdaňovania.
Francúzsko a Nemecko už oznámili, že zvýšia spoluprácu v priemyselnom sektore v troch kľúčových oblastiach.
Sú nimi výroba batériových článkov, prevratné inovácie a umelá inteligencia.
Komisia v utorok takisto súhlasila s financovaním výskumu a inovácií v oblasti mikroelektroniky v hodnote 1,75 miliardy eur. S návrhom prišla koalícia Francúzska, Nemecka, Talianska a Spojeného kráľovstva.