Ad Peter Pollák: V rómskych komunitách máme historicky najlepšie výsledky, reaguje splnomocnenec

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Ilustračné foto: Materská škôlka v Varhaňovciach. [TASR/Roman Hanc]

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz reaguje v komentári na tvrdenia europoslanca Petra Polláka (OĽaNO) o neefektívnom využívaní európskych fondov v oblasti integrácie Rómov.

“V nadväznosti na vyjadrenia pána europoslanca Petra Polláka, obsiahnuté v článku Europoslanec Pollák: Orbánov Fidesz nemá v Európskej ľudovej strane čo hľadať, zverejnenom dňa 9. 8. 2019 na portáli euractiv.sk, ďakujem za možnosť reagovať na jeho hodnotenie opatrení, ktoré vláda SR, ako aj Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity za posledné 3 roky prijali a realizovali v oblasti integrácie Rómov.

Mrzí ma, že je pán Pollák toho názoru, že vláda v oblasti integrácie Rómov nevyužívala eurofondy efektívne. Má pocit, že sme v osadách nedosiahli výraznejšie pokroky, že sa nepostavili žiadne škôlky, komunitné centrá. Tvrdenia pána Polláka však nie sú založené na faktoch.

Europoslanec Pollák: Orbánov Fidesz nemá v Európskej ľudovej strane čo hľadať

PETER POLLÁK by podporil aktiváciu článku 7 voči Maďarsku, pretože Viktor Orbán sa nespráva demokraticky. V europarlamente sa chce venovať eurofondom. Tie slovenská vláda podľa neho nedokázala dobre využiť, čím zvýšila napätie medzi Rómami a Nerómami. 

V prospech našej práce, naopak, hovoria výsledky – máme rekordnú mieru zamestnanosti v rámci marginalizovaných rómskych komunít, čo potvrdil aj výskum Inštitútu finančnej politiky. Zároveň máme aj rekordne nízku nezamestnanosť, a to aj v rámci tejto skupiny. Za posledné 3 roky sme presadili desiatky prelomových legislatívnych zmien v prospech integrácie, ktoré sú základom ďalších úspechov, medzi nimi napríklad zavedenie povinnej predškolskej dochádzky pre každé dieťa, obedy zadarmo pre každé dieťa v školách a škôlkach, zrušenie segregačných nultých ročníkov, podporu sociálnych podnikov, motivačné zmeny v systéme sociálnej podpory, umožnenie pozemkových úprav pod osadami, oddlžovanie ľudí formou osobného bankrotu, sprísnenie prístupu k hazardu a iné.  Ide o opatrenia, na ktoré sa čakalo dekády, a ktoré sme dosiahli za pomerne krátky čas.

Pán Pollák nás kritizoval aj za to, že rómske deti stále nechodia do škôlky. Je pravda, že stále platí, že na Slovensku navštevuje škôlku len každé tretie rómske dieťa. Povinná predškolská výchova bola absolútnou prioritou nášho úradu od môjho nástupu do funkcie, do jej prípravy sme spolu s kolegami vložili tri roky práce. Som preto nesmierne rád, že poslanci zavedenie povinnej predškolskej prípravy pre všetky 5-ročné deti schválili a že pani prezidentka novelu zákona podpísala a stane sa tak v roku 2021 realitou. Politikovi nestačí mať patent na rozum, zmeny treba predovšetkým vedieť dosiahnuť.

Je prirodzené, že pán Pollák rieši namiesto systémových zmien jeho milióny eur, tie ale tiež našli účinné a praktické využitie. Jedna časť sa použila na tzv. mäkké projekty, ktoré máme v rekordom počte obcí. Terénna sociálna práca funguje vo vyše 350 obciach, komunitné centrá vo vyše 130, miestne občianske poriadkové služby vo vyše 240 obciach, zdravotní osvetári v 270 a asistenti v školách a škôlkach v 230 obciach. V každej jednej z týchto kategórií je to rekordné číslo, navyše, prostredníctvom rôznych nástrojov (legislatívne zmeny pri kvalifikačných podmienkach, uplatnenie tzv. dočasného vyrovnávacieho opatrenia v prospech rómskych uchádzačov) sme zabezpečili aj vysoký podiel ľudí priamo z rómskych komunít v rámci týchto projektov.

Ľudia stále veria, že rómsky problém vyriešime izoláciou, tvrdí splnomocnenec pre rómske komunity

Ak chceme zvýšiť efektivitu využívania eurofondov na integráciu marginalizovaných rómskych komunít, musíme najskôr vytvoriť správne legislatívne prostredie, tvrdí vládny splnomocnennec pre rómske komunity ÁBEL RAVASZ.

Čo sa týka zdrojov na výstavbu, za najdôležitejší úspech považujem to, že sme za toto obdobie podporili výstavbu 115 nových komunitných centier a 100 nových škôlok, pričom prístup k pitnej vode sme rozšírili v 30 obciach. Nie každá obec zatiaľ stihla dokončiť výstavbu – najmä kvôli pomalému vysporiadania pozemkov a verejným obstarávaniam – ale sme veľmi, veľmi ďaleko od tvrdenia o „žiadnych škôlkach a komunitných centrách“. Tento rok pokračujeme v podpore týchto zariadení, ale aj vo výstavbe a úprave ciest a budovaní systémov prestupného bývania.

Pán Pollák konštatuje, že sa peniaze na integráciu Rómov minuli na to, že „mnohokrát sa Rómovia učili variť, spievať, tancovať“. To však nie je pravda. Peniaze určené na integráciu Rómov sa využívali len na tento účel. Aby sa však podporovali aj kultúrne aktivity, zriadili sme Fond na podporu národnostných menšín, ktorý vznikol, aby podporoval zachovanie a rozvoj identity a kultúrnych hodnôt národnostných menšín, no jeho úlohou je predovšetkým výchova a vzdelávanie k právam.

Na záver mi nezostáva nič iné len poznamenať, že vo všeobecnosti platí to, že v rámci marginalizovaných rómskych komunít máme momentálne najlepšie výsledky než kedykoľvek predtým. Sú to výsledky, na ktoré by bol pán Pollák veľmi hrdý, ak by ich bol dosiahol on. Žiaľ, takto ich radšej kritizuje.

Myslím si, že keď prestanú tieto osobne útoky, ktoré sú ukotvené v snahe kritizovať za každú cenu, tak to bude pre riešenie situácie Rómov na Slovensku prospešnejšie. My budeme aj naďalej hľadať možnosti a riešenia spolupráce, aby sme dosiahli to, že v téme integrácie budú víťazmi práve Rómovia, a to hlavne tí, ktorí sú dlhodobo odsunutí na okraj spoločnosti.”

Autor je splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity