Bitka o dlhopisy

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Robert Skidelsky, člen britskej Snemovne lordov, je emeritným profesorom politickej ekonómie na Univerzite vo Warwicku.

„V tejto otázke sa to expertnými plánmi len hemží – nájdeme medzi nimi spätné odkúpenia dlhopisov, dlhopisové swapy, alebo vytvorenie eurobondov, istej európskej verzie „Bradyho dlhopisov“ emitovaných latinskoamerickými krajinami, ktoré sa v 80. rokoch dostali do platobnej neschopnosti. Podstatou všetkých podobných plánov je však navršovanie jednej várky dlhopisov na druhú, v snahe o kvadratúru kruhu v podobe gréckej neschopnosti splácať svoje objednávky a o minimalizáciu strát, ktoré hrozia gréckym veriteľom – väčšinou európskym bankám.

Každý týždeň sa pochabý spolok európskych bankárov a ministrov financií presunie z jedného hlavného mesta do druhého, aby diskutovali o tom, ktorý plán bankrotu/reštrukturalizácie prijať. Grécka agónia medzitým pokračuje a „trhy“ čakajú na to, až sa budú môcť vrhnúť aj na Portugalsko, Írsko, Taliansko a Španielsko.

Nikto, kto sa dobre nevyzná vo finančnom eskamotérstve, sa v tejto bitke o dlhopisy nemôže veľmi vyznať. V jej pozadí však ležia dva morálne postoje, ktoré sa chápu omnoho ľahšie.

Prvým z nich je tradičné odmietanie dlhu. Najstaršie pravidlo osobných financií znie vyhýbať sa dlhu – teda nikdy neutrácať viac ako človek zarobí. Ekonómovia a moralisti sú jednotní v presvedčení, že človek by mal skôr utrácať menej než zarobí – aby si „nasporil“ na tie príslovečné horšie časy alebo na starobu.

Zadlžovanie sa dlho spájalo s rozmarnosťou alebo bezradnosťou. A keď už sa človek zadĺžil, bolo otázkou cti splatiť záväzok v určenú chvíľu z predaja aktív, obmedzenia spotreby, tvrdšou prácou alebo nejakou kombináciou uvedených troch metód. A konieckoncov, to bolo omnoho viac než len otázka cti: kvôli neschopnosti včas splatiť dlh, končievali dlžníci vo väzení.“

Skrátené znenie zverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Úplné znenie v češtine nájdete na tomto odkaze.