Euro aj dolár budú tento rok ako na hojdačke

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Euro Dolár

zdroj: pixabay.com

Oslabí euro v priebehu tohto roka až na úroveň amerického dolára alebo posilní nad hranicu 1,10? Pravdepodobné je, že tento rok sa obe meny budú pohybovať ako na hojdačke. Píše hlavný analytik spoločnosti TopForex Peter Bukov.

Posledné zasadnutie Európskej centrálnej banky dalo euromene rastový impulz. ECB podľa očakávaní ponechala monetárnu politiku nezmenenú, teda hlavná refinančná úroková sadzba zostala na 0,0 % a depozitná sadzba na -0,4 %. Prezident ECB Mario Draghi tiež povedal, že banka už ďalej nepovažuje za potrebné vykonávať ďalšie uvoľnenie monetárnej politiky a poznamenal, že riziko poklesu ekonomík v eurozóne jemne kleslo.

Aj keď nie je jasné, odkedy začne ECB znižovať objem kvantitatívneho uvoľňovania, niektoré banky predpokladajú, že vzhľadom na dobrý ekonomický vývoj v eurozóne by sa tak mohlo stať predčasne už v júni.

Signály z USA

Rast eura posilnilo aj minulotýždňové zasadnutie amerického Fed-u. Fed síce zvýšil úrokové sadzby o 0,25 %, avšak vyslal aj niekoľko protichodných signálov (nezlepšila sa projekcia sadzieb do budúcnosti a jeden guvernér dokonca hlasoval za ponechanie sadzieb na minulej úrovni).

Trh sa pravdepodobne po tomto kroku očistil od slabších špekulantov, čo vytlačilo pár EUR/USD aktuálne až nad úroveň 1,08.

Aj keď dolárový index aktuálne prepadol pod psychologickú úroveň 100,00, silná podpora od investorov sa nachádza už pri predošlých minimách na 99,50 a na dlhodobej rastovej trendovej linke pri 98,70. Kým americký dolár zostane nad týmito úrovňami, výhľad pre americkú menu bude stále rastový.

Euro pod tlakom

Napriek aktuálnemu vývoju je predčasné čakať, že euro sa na dlhšie obdobie posilní. Nemyslím si totiž, že Fed priniesol akékoľvek negatívne fundamenty. Investori príliš vsádzali na to, že Fed zvýši sadzby až štyrikrát. Avšak aj tri zvyšovania sadzieb počas roka spolu s pozitívnymi číslami z americkej ekonomiky by mohli priniesť veľkú podporu pre dolár.

Znamená to, že sa euro dostane znovu pod tlak. Zvlášť, ak ďalšie kľúčové voľby v Európe nedopadnú rovnako pozitívne ako tie posledné v Holandsku.