Kto by mal viesť MMF?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Jeffrey Frankel je profesorom na Fakulte politických vied Johna F. Kennedyho na Harvardskej unvierzite.

Bohužiaľ, je to aj tentoraz nepravdepodobné, takže miesto získa pravdepodobne opäť Európan. Napokon, často opakovaný princíp, že generálny riaditeľ MMF by sa mal vybrať na základe zásluh a nie národnosti nemusí znamenať odchýliť sa od minulého postupu. Francúzska ministerka financií Christine Lagardová (európska voľba) je pôsobivá a schopná.

Ale tvrdenie, že pretrvávajúca kríza verejného dlhu na európskej periférii je dôvodom vymenovať Európana je nesprávne. (Zdá sa, že to uznáva aj samotná Lagardová.)

Európa stratila svoj implicitný nárok, že je najlepším zdrojom vážených ľudí so skúsenosťami potrebnými pre riadenie medzinárodného menového systému. V určitej dobe na tom mohlo byť zrnko pravdy. Napríklad v 80. rokoch viedli MMF veľmi schopní riaditelia z Francúzska, v období keď v rozvojovom svete vyvádzali obrovské rozpočtové deficity a dokonca hyperinflácia. Avšak tamtie časy sú minulosťou.

Sú tri ohľady v ktorých si už Európa nemôže viac nárokovať špeciálne miesto múdrosti a zodpovednosti. Po prvé, mnoho veľkých krajín s rozvíjajúcim sa trhom v poslednej dekáde zvládali svoje ekonomiky lepšie ako Európa. Tieto krajiny nemajú nadmerné rozpočtové deficity, ktoré mnohé európske krajiny počas poslednej expanzie navýšili – a kulminujú v dnešnej zle zvládanej dlhovej kríze.

Po druhé, Európania teraz vybrali troch generálnych riaditeľov v rade, ktorí rezignovali pred koncom svojho funkčného obdobia. Je pravdou, že žiaden z dvoch predchodcov Dominiqua Strauss-Kahna, neodišiel počas škandálu, tak ako on. Aj tak, obidve rezignácie naznačujú, že dotyční muži nebrali svoju prácu dosť vážne.

Skrátené znenie príspevku uverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Jeho úplné znenie v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.