Španielsko a euro môže zachrániť iba politická samovražda alebo vláda národnej jednoty

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

"Španielsko a euro môže zachrániť len politická samovražda, alebo vláda národnej jednoty. Trh už nedôveruje španielskej ekonomike. Počet nezamestnaných a rozpočtový deficit rastú, banky váhajú a domácnosti sú zraniteľné. Vládne reformné programy nepomohli obnoviť dôveryhodnosť krajiny.

Možno to zmení minulotýždňový úsporný balík v objeme 65 miliárd eur, ale nezdá sa, že by presvedčil trhy. Ich obavy sú oprávnené, keďže predchádzajúce programy neboli dostatočne implementované. Rany sa nehojili a Madrid musel ísť so sklonenou hlavou za svojimi európskymi partnermi.

Premiér Mariano Rajoy si určite uvedomuje, že situácia je veľmi chúlostivá. Napriek svojim predvolebným sľubom zvýšil daň z predaja a ohlásil ďalšie obmedzenia.

V tejto súvislosti sú dôležité dve otázky.

Bude 17 autonómnych regiónov spolupracovať s centrálnou vládou? Majú rozsiahle právomoci, sú napríklad zodpovedné za vzdelávanie a regionálnu infraštruktúru. Veľkú časť španielskeho dlhu vytvorili práve regionálne vlády. Centrálna vláda poskytuje väčšinu z ich príjmov. Regióny sa sťažovali, že musia zaplatiť za reformy a Madrid im posiela menej peňazí. Najnešťastnejšie sú tie bohatšie regióny.  Vzťah Madridu s regiónmi bol vždy napätý a momentálne je to ešte horšie. No nie je to nič prekvapujúce.

Nikde inde v Európe ani v Severnej Amerike sa medzi regiónmi nepresúva toľko peňazí. Španielske provincie sa obávajú, že centrálna vláda použije "ich" peniaze na zníženie svojich deficitov. To by na ne malo zlý vplyv a posilnilo by to pozíciu Madridu. Z tohto dôvodu sa až 40 % obyvateľov Katalánska chce oddeliť od Španielska. Hlavnou úlohou premiéra je momentálne získať rovnováhu v krajine.

Druhá otázka znie, či  bude mať premiér Rajoy dostatok času na to, aby boli zmeny účinné? Slabnúca španielska ekonomika nie je pripravená na ďalšie kolo reforiem, škrtov v rozpočte a hrozí jej pád.

Flexibilnejší trh práce je z dlhodobého hľadiska dobrá vec. To isté platí pre vyššiu daň z predaja. Avšak z krátkodobého hľadiska tieto opatrenia zvýšia počet nezamestnaných a ohrozia spotrebu. Španielsko sa možno nedokáže spamätať z takýchto nezdarov. Najviac sa to bude týkať mladých ľudí a tých, ktorí sú už teraz zraniteľní. V krajine, ktorá je aj tak dosť frustrovaná sa ešte viac zvýši nespokojnosť a nestabilita. Minulotýždňové protesty a násilie nie sú dobrým znamením.

Situácia Rajoya pritlačila k stene. Jeho voliči cítia tlak zo všetkých strán a netrpezlivá EÚ ho ešte zvyšuje. Premiér potrebuje, aby jeho voliči verili, že aj pod veľkým tlakom trhov a EÚ bude stále konať v ich záujme. Musí tiež zo seba striasť EÚ, inak ho nahradia európski technokrati. Rajoy nemá veľmi na výber. Buď pomôže so záchranou eura a nebude znovu zvolený, alebo zohrá úlohu pri zničení eura.

Rajoy však nebol zvolený preto, aby urobil pre záchranu Španielska a eura všetko, čo je v jeho silách. Existuje teda iba jedna cesta von.

Napokon by jeho cieľom mohla byť vláda národnej jednoty, ktorú podporujú odbory aj zamestnávatelia a politické rozdiely v nej idú bokom. Toto sa stalo už v roku 1977, keď takáto dohoda pomohla ochrániť Španielsko pred návratom vojenskej diktatúry, nakoľko predstavovala vysokú infláciu a veľký deficit. Ak si premiér Rajoy myslí, že sa môže spoľahnúť na pohodlnú parlamentnú väčšinu a regionálne vlády (ktorým dominuje jeho strana), takáto dohoda ostane aj naďalej len fatamorgánou.

V tom prípade bude Španielsko závisieť od milosti trhov a oficiálnych predstaviteľov EÚ, ECB a MMF. Môžu však prísť na to, že sa precenili. "