Srbský dinár to napriek zatknutiu Mladiča nemá isté

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Zatknutie Mladiča priviedlo Srbsko bližšie ku množstvu ďalších problémov, ktoré bude musieť prekonať. Dvanástim krajinám, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004 a 2007, trvalo splnenie týchto požiadaviek aspoň polovicu dekády.

Aj keď investori tieto krajiny zaplavili s vidinou, že sa stanú členmi EÚ, politický zmätok a globálna kríza im privodila striedavé ekonomické výsledky.

Štyri krajiny, ktoré vstúpili do Únie v roku 2004 ponúkajú veľmi odlišné poučenia. Meny Českej a Slovenskej republiky za poslednú dekádu posilnili o viac ako 40 percent. Avšak poľský zlotý a maďarský forint za rovnaké obdobie oslabili.

„Je to dlhodobá investícia. Kandidátom na členstvo v EÚ môže trvať roky, kým sa im to podarí uskutočniť,“ povedal Nigel Rendell, stratég RBC.

„Podľa mňa, v prípade Srbska, ak tam chcete niečo investovať a potom na to zabudnúť na takých 10 až 15 rokov, tak možno zarobíte nejaké peniaze. Z krátkodobého hľadiska by som to však neodporúčal.“

Dinár vo štvrtok po zverejení správy o Mladičovom zatknutí posilnil o 0,4%. Dinár však tieto zisky opäť stratil o deň neskôr, keď si investori začali uvedomovať koľko vážnych prekážok Srbsko ešte čaká, aby sa stalo kandidátom na vstup do EÚ.

Pritom dinár, s ktorým sa obchoduje iba minimálne, tento rok v regióne viedol. Oproti euru získal 9,3%. Výrazne mu v tom pomohla aktivita centrálnej banky, ktorá posunula oficiálnu sadzbu na 12,5%.

Dinár zažil aj výrazné výkyvy, avšak v poslednej dobe preukázala centrálna banka ochotu intervenovať, aby zabránila vysokej volatilite.

Nízka trhová likvidita oproti ostatným krajinám v regióne by mohla viesť k turbulenciám v prípade, že by sa investori rozhodli zbaviť sa svojich aktív, aby zamedzili prípadnému riziku.

Vstup nie je všetko

Z dvanástich najnovších členov EÚ, desať – Poľsko, Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Malta, Cyprus a Slovinsko – vstúpili v roku 2004 a z nich štyria doteraz vstúpili do eurozóny.

Česká koruna je dnes o 45% silnejšia voči euru a o 60% silnejšia voči doláru oproti roku 1999, keď vznikla jednotná európska mena. Hlavné mesto Praha je dnes z pohľadu kúpnej sily šiestou najbohatšou oblasťou. Tak ako Srbsko, aj Slovensko kedysi zaostávalo za svojimi susedmi. Voliči však odmietli autoritatívneho premiéra Vladimíra Mečiara v roku 1998 a odvtedy až po vstup do eurozóny v roku 2009 sa slovenská koruna posilnila voči euru o 43%.

Ostatné príbehy sú však menej ružové. V piatok bolo s poľským zlotým obchodované v pomere 3,97 zloty za euro. Tento pomer sa od roku 1999 zmenil iba minimálne. Zloty zažil veľké turbulencie a odlyv kapitálu počas finančnej krízy, ktorá vymazala asi tretinu kurzu zloty/euro.

V piatok sa maďarský forint obchodoval v pomere 268,45 forintov za jedno euro, čo je asi o 7% menej ako v roku 1999. V istý čas sa s forintom obchodovalo v hodnote 233 za euro, postup forintu však zastavila devalvácia v roku 2003, ktorá boli nasledovaná nepokojmi v roku 2006 a globálnou krízou.

Dinár sa v poslednej dobe posilnil. Dôvodom sú však vysoké úrokové miery, vo výške 12,5%. Dinár môže oslabiť, ak by sa centrálna banka rozhodla zjemniť svoju politiku.

Napriek tomu, že Standard & Poor’s zvýšil v marci Srbsku rating, mnohí ekonómovia tvrdia, že Belehrad stále čelí problémom pri štrukturálnych reformách, ktoré spomaľujú spory medzi politickými stranami a hnev verejnosti z úsporných opatrení.

Výnosy srbských dlhopisov – pätročný ukazovateľ bol na 5,469 v piatok – vo veľkej miere konvergovali s dlhom vo viac rozvinutej eurozóne. Neponúkajú tie isté výnosy ako dvojciferné výnosy českých, slovenských alebo poľských dlhopisov na konci 90tych rokov.

„Najnovšie správy jednoznačne posilnili prístupový proces Srbska. To je určite pozitívne. Akonáhle sa však prach usadí, všetko v krajine sa vráti do makroekonomickej reality,“ hovorí analytička BNP Paribas Elisabeth Gruieova.

„V dlhodobom horizonte to bude pozitívny príbeh, avšak v krátkodobom len ťažko. Momentálne sa dinár možno trochu rozbehol, ale pochybujem, že uvidíme nejakú reakciu zo strany centrálnej banky.“

(Michael Winfrey, Reuters)