Zvykneme si?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Hospodárske noviny online

Ak sa splnia všetky kritériá na vstup do Európskej menovej únie, v podstate po šestnástich rokoch prestane slovenská národná mena existovať. Slováci sa pritom na euro tešia. Prieskum Európskej komisie hovorí o tom, že 56 percent z nás očakáva pozitívny vplyv zavedenia spoločnej meny.

Ako malý štát pravdepodobne čakáme, že keď sa pridáme k tým silnejším, budeme silnejší aj my. Zároveň krátka história slovenskej koruny je, v porovnaní napríklad s nemeckou markou či francúzskym frankom, viac ako zanedbateľná. V mysliach Slovákov sa koruna teda ani nemala čas udomácniť ako prvok posilňujúci národnú identitu.

Paradoxne, v eurozóne ani päť rokov po zavedení eura do obehu si takmer polovica obyvateľov na spoločnú menu nezvykla a ešte stále svoje nákupy prepočítava v bývalých národných menách. To zas tvrdí iný prieskum Európskej komisie. K najviac nespokojným s eurom patria Taliani, ktorí ho navrhujú zrušiť. Španieli a Francúzi najnovšie chcú, aby sa vrátilo dvojité oceňovanie v eurách a zároveň v pôvodnej národnej mene.

Dôvodom nízkej obľúbenosti eura je to, že ho obyvatelia eurozóny vnímajú ako príčinu zdražovania. Štatistiky však žiadny skok v spotrebiteľských cenách nezaznamenali. Európska komisia príčinu nízkej popularity eura odhalila a nazvala ju „chybné vnímanie inflácie“.

Ľudia teda „zle“ vnímali situáciu, keď pred zavedením eura si išli dať do reštaurácie kávu za jednu marku (20 Sk) a po zavedení to bolo jedno euro (40 Sk). Podobná situácia sa opakovala aj v ostaných krajinách. Podľa denníka Le Parisien predmety dennej spotreby zdraželi priemerne o 80 percent. Bageta napríklad o 23 percent, kilogram zemiakov o 93 percent a zubná pasta o vyše 80 percent.

Európska komisia nakoniec priznala, že v komunikačnej stratégii pri zavedení eura zlyhala. Na Slovensku má mať túto tému na starosti splnomocnenec vlády pre euro. Šesť mesiacov ho však nemáme a vláda sa s jeho vymenovaním príliš neponáhľa. Kto nám potom vysvetlí, prečo zdražejú zemiaky?


HNonline: Zvykneme si? (SK)