Bratislava, 10. septembra 2024 – Pri príležitosti 30. výročia Americkej obchodnej komory na Slovensku sa dnes stretli členovia komory, štátni predstavitelia, odborníci, aby sa na prvom dni festivalu spoločne pozreli na megatrendy, ktoré budú definovať našu budúcnosť. Slovensko má jedinečnú príležitosť využiť svoju strategickú polohu ako most medzi Európskou úniou (EÚ) a východnou Európou. Očakávané členstvo Ukrajiny v EÚ a jej povojnová obnova predstavujú významné príležitosti pre slovenské podniky zúčastniť sa na tomto ambicióznom rekonštrukčnom procese. V dôsledku vojny však Ukrajinu čaká náročné obdobie, ktoré si vyžaduje rekonštrukciu a vybudovanie nových kapacít, ktoré nahradia tie, ktoré konflikt zasiahol alebo zničil. Žiadna krajina sa nezotaví z vojny bez pomoci svojich spojencov. Túto pomoc a podporu môžeme vnímať ako bremeno alebo ako príležitosť.
„Vďaka svojej geografickej polohe má východné Slovensko jedinečnú príležitosť stať sa medzinárodným uzlom pre cezhraničnú obchodnú spoluprácu zameranú na obnovu Ukrajiny, a to najmä v oblasti infraštruktúry, hospodárstva, regionálneho rozvoja, vzdelávania, inovácií, energetickej bezpečnosti a digitálnej transformácie. Z tohto dôvodu sme sa v AmCham Slovakia spoločne s partnermi z Centra pre medzinárodné súkromné podnikanie (CIPE) rozhodli venovať tejto téme osobitný priestor počas diskusie s kľúčovými partnermi zo Slovenska a z Ukrajiny, ktorých výstup poskytne dôležitý prehľad na aktuálny stav a možnosti, ako sa Slovensko môže efektívne zapojiť do obnovy Ukrajiny,“ uviedla výkonná riaditeľka AmCham Slovakia Martina Slabejová.
Podľa najnovšej štúdie Centra pre medzinárodné súkromné podnikanie (CIPE)[1] majú slovenské subjekty potenciál zohrávať významnú úlohu v procese obnovy Ukrajiny. Investície (nie len) do infraštruktúry, poľnohospodárstva a energetiky na Ukrajine otvárajú nové príležitosti pre rast slovenských regiónov, ktoré v súčasnosti zaostávajú za priemerom EÚ v HDP na obyvateľa. „Rekonštrukcia Ukrajiny je nielen otázkou solidarity, ale aj príležitosťou pre slovenský biznis prispieť k regionálnemu rozvoju, najmä na východe Slovenska, a ekonomickej integrácii,“ uviedla Monika Kočiová, programová manažérka pre Európu a v CIPE.
Štúdia CIPE, ktorá zahŕňala sériu rozhovorov s kľúčovými predstaviteľmi verejného a súkromného sektora, poukázala na potrebu lepšieho toku informácií k slovenským podnikateľom o možnostiach podpory a spolupráce pri obnove Ukrajiny. Slovenské podniky čelia výzvam, ako sú byrokratické prekážky, nedostatok informácií a obavy z korupcie. Riešením týchto problémov môže byť zlepšenie regulačných rámcov, vytváranie efektívnych verejno-súkromných partnerstiev a využívanie dostupných európskych a medzinárodných podporných schém. „Zapojenie slovenských subjektov do obnovy Ukrajiny nie je len ekonomickou nevyhnutnosťou, ale aj príležitosťou, ktorá môže Slovensko posunúť bližšie k európskemu priemeru, pokiaľ ide o výkonnosť ekonomiky,“ zdôraznil Dávid Bořuta, predseda o. z. Fórum Budúcnosti Slovenska, autor štúdie CIPE.
Tento text bol publikovaný ako komerčný obsah. Redakcia EURACTIV Slovensko nie je zodpovedná za jeho obsah.