Budaj: Zmena v riadení národných parkov by nemala u nového agrorministra naraziť na odpor

Krátka správa.

Návrh presunu správy pozemkov v národných parkoch pod ochranárov by nemal u nového šéfa agrorezortu Samuela Vlčana naraziť na odpor. Uvedomuje si, že plán vytvoriť autonómne národné parky je v programovom vyhlásení vlády. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Budaj verí, že Vlčan bude priateľom životného prostredia.

„Všade vo svete je agrorezort a rezort životného prostredia dvojičkou, ktorá má vyvažovať rôzne záujmy a nemôže nikdy splynúť,“ podotkol Budaj. Je presvedčený, že aj odchádzajúci minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) bol stúpencom presunu lesov v chránených územiach pod ochranárov.

„Ak niekedy z ministerstva pôdohospodárstva zaznievali iné hlasy, boli to hlasy minulosti,“ skonštatoval Budaj.

Zmenu v riadení národných parkov ohlásil minulý týždeň Budaj s tým, že ju prinesie novela zákona o ochrane prírody, ktorú envirorezort posúva do legislatívneho procesu. Novelu napokon predložili do parlamentu koaliční poslanci.

Poslankyňa parlamentu Anna Zemanová (SaS) pre TASR potvrdila, že o takýto postup požiadal Budaj. Ten iniciatívu poslancov víta, pretože sa množia rôzne prekážky pri prijímaní legislatívy. Takýto postup však kritizovalo ministerstvo pôdohospodárstva.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje Vlčana do funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v utorok poobede.

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter