Ceny poľnohospodárskych komodít medziročne vzrástli viac ako o štvrtinu

Krátka správa.

Podľa údajov Štatistického úradu najviac vyskočili ceny obilnín, olejnín a oviec.

Poľnohospodárske výrobky v novembri tohto roka medziročne zdraželi o 28,3 percenta. Ceny rastlinných výrobkov vzrástli o 40,3 percenta a ceny živočíšnych výrobkov o štyri percentá. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Z rastlinných výrobkov vzrástli ceny obilnín o 47,9 percenta, ceny olejnatých plodov a semien o 38,5 percenta, ceny strukovín o 16,3 percenta a ceny ovocia a zeleniny o 5,3 percenta. Naopak, zlacneli zemiaky, a to o 3,7 percenta.

„Zo živočíšnych výrobkov sa zvýšili ceny jatočných oviec a jahniat o 30,4 percenta, ceny jatočnej hydiny o 10,9 percenta, ceny konzumných slepačích vajec o 6,1 percenta, ceny živých rýb o 3,8 percenta, ceny surového kravského mlieka o 3,2 percenta, ceny hovädzieho dobytka vrátane teliat o 3 percentá a ceny jatočných ošípaných o 1,3 percenta,” vymenovali štatistici. Naopak, znížili sa ceny surovej ovčej vlny, a to o 14,3 percenta.

Od začiatku roka vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 11,1 percenta vplyvom vyšších cien rastlinných výrobkov o 19,1 percenta a nižších cien živočíšnych výrobkov o 1,1 percenta.