Dombrovskis a McGuinnessová získali podporu europoslancov pre posty v eurokomisii

Europoslanci schválili vymenovanie doterajšej podpredsedníčky europarlamentu Mairead McGuinnessovej za novú írsku eurokomisárku a odobrili aj zmenu portfólia pre výkonného podpredsedu Európskej komisie Lotyša Valdisa Dombrovskisa.

K zmenám v exekutíve EÚ došlo po odstúpení eurokomisára pre obchod Phila Hogana, ktorý vyvodil politickú zodpovednosť za to, že počas pobytu v rodnom Írsku porušil národné ustanovenia o boji proti šíreniu nového koronavírusu.

Šéfka Komisie následne rozhodla, že rezort obchodnej politiky zverí Dombrovskisovi a Írskom nominovanej kandidátke pridelila rezort pre finančné služby, finančnú stabilitu a kapitálové trhy.

Pred nástupom do funkcie však obaja museli absolvovať hodinu otázok v príslušných pracovných výboroch europarlamentu a po ich odporúčaní o spôsobilosti vykonávať im zverenú agendu, museli získať dostatok hlasov aj v pléne zákonodarného zboru EÚ.

Europoslanci odobrili oboch nominantov, keď McGuinnessová získala 583 podporných hlasov, 75 poslancov bolo proti a 37 sa zdržalo hlasovania. Za Dombrovskisa sa vyslovilo 515 poslancov, 110 bolo proti a 70 sa zdržalo hlasovania.