Komisia o štvrtinu zníži projektové podpory pre farmárov

Krátka správa.

Európskej komisii sa nepáči situácia v Pôdohospodárskej platobnej agentúre a preto už druhýkrát pozastaví investičné podpory v Programe rozvoja vidieka v hodnote 25 percent. Rezort zvažuje úplne zastavenie vyplácania podpôr na projekty.

Informuje o tom portál Poľnoinfo. Ten od generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka dostal odpoveď, že krátenie platieb z druhého piliera agropolitiky EÚ, teda Programu rozvoja vidieka súvisí s korupčnou kauzou Dobytkár. Hoci tá siaha ešte do obdobia pred rokom 2020, Komisii sa nepáči, ako sa Pôdohospodárska platobná agentúra s podozreniami s podvodov vysporiadala.

Impulzom pre tento krok podľa Komisie boli informácie o podvodoch, ktoré ešte v roku 2020 zverejnili slovenské médiá a Národná kriminálna agentúra (NAKA).

„Vzhľadom na závažnosť obvinení a vzhľadom na existujúce riziko pre finančné záujmy EÚ, Európska komisia prijala preventívne opatrenie na prerušenie a následné pozastavenie platieb vo výške desať percent výdavkov deklarovaných v rámci príslušných investičných opatrení za všetky štvrťroky 2020,“ cituje Poľnoinfo vyjadrenie DG Agri.

Slovensku sa neskráti celková alokácia poľnohospodárskych eurofondov. Komisia ale už nebude preplácať sto percent sumy jednotlivých podporených projektov.

Agrorezort podľa portálu dokonca zvažuje, že pre toto rozhodnutie Komisie prestane vyplácať investičné podpory úplne, pretože chýbajúcu štvrtinu vyplácaných podpôr by musel kryť štátny rozpočet.

„Podľa mňa je rozumnejšie pozastaviť teraz vyplácanie investičných podpôr do času ukončenia korekcii,“ hovorí pre Poľnoinfo šéf pôdohospodárskeho parlamentného výboru výboru Jaroslav Karahuta (Sme Rodina).

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter