Krajiny Únie musia budúci rok stiahnuť z obehu ďalší pesticíd

Členské krajiny EÚ musia do júna 2021 zrušiť všetky povolenia na predaj a používanie pesticídov obsahujúcich látku mancozeb.

Európska Komisia informovala, že v rámci stratégie Z farmy na vidličku prijala opatrenie, ktoré povedie k ďalšiemu zníženiu používania nebezpečných pesticídov v priestore Európskej únie.

Exekutíva EÚ v pondelok rozhodla stiahnuť chemickú látku mancozeb z trhu EÚ v rámci záväzkov pre zabezpečenie udržateľnosti potravinových systémov a ochranu občanov pred škodlivými látkami.

„Nemôžeme akceptovať, aby sa v EÚ používali pesticídy škodlivé pre naše zdravie. Členské štáty by teraz mali urgentne odobrať všetky povolenia pre prípravky na ochranu rastlín obsahujúce mancozeb,“ odkázala eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakides.

Mancozeb je účinná látka, ktorá sa používa v mnohých pesticídoch v EÚ. Návrh na jej zákaz v októbri podporili členské štáty EÚ v rámci Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá, ktorý funguje v rámci eurokomisie. Zákaz pesticídu je v súlade s vedeckým hodnotením Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý potvrdil toxické účinky tejto látky a jej škodlivosť z hľadiska ochrany životného prostredia. Mancozeb má tiež vlastnosti narúšajúce endokrinný systém u ľudí, ako aj u zvierat.