Lagarde: Rok 2021 bude rokom zotavenia

Krátka správa.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová považuje rok 2021 za rok hospodárskeho zotavenia. „Ekonomické zotavenie sa síce omeškalo, nezastavilo sa však,“ povedala pre francúzsky nedeľňajší týždenník Journal du Dimanche.

Zotavenie sa očakáva v polovici tohto roka, i keď pretrvávajú mnohé neistoty a môžu sa vyskytnúť neznáme rizikové faktory. „Poviem to jasne: K hospodárskym aktivitám spred pandémie sa nevrátime pred polovicou roka 2022,“ cituje ju agentúra DPA.

Šéfka ECB je presvedčená, že koronakríza posilnila Európsku úniu. „Rozhodnutie členských štátov prvýkrát spoločne vziať úvery, je neobyčajný moment súdržnosti v histórii európskej integrácie.“ Teraz je však nevyhnutné toto tempo zachovať.

Lagardová zdôraznila, že situácia bude po kríze kritická a Európa nesmie zopakovať chyby z minulosti. Keď pandémia odznie a nastúpi zotavenie, krajiny musia svoje ekonomiky podporovať pružne a len postupne podporu krátiť. „Hospodárstvo sa potom bude musieť znova naučiť fungovať bez mimoriadnej, krízou vyvolanej pomoci“.