Prípad premiérovho exporadcu ukazuje, že eurofondy sú nastavené zle

Krátka správa.

Kauza Pavla Kalinského, bývalého poradcu Igora Matoviča, znovu potvrdila dlhodobý problém v eurofondoch. Dotácie často nezískavajú odborníci ale žiadatelia, ktorí sa najlepšie orientujú v spleti dotačných pravidiel, informuje Denník N.

Minister životného prostredia Ján Budaj v stredu informoval, že odstúpi od zmlúv s Kalinského občianskym združením. Kalinský od ministerstva pôvodne získal 390 tisíc eur z eurofondov na projekty zamerané na vzdelávanie detí o ochrane prírody. Budajovi vadí, že Kalinský zamlčal jeho konflikt záujmov, keďže v čase pridelenia dotácie pracoval ako poradca premiéra Igora Matoviča.

Zaujímavé na prípade je, že združenie vzniklo iba krátko pred spustením výzvy. Kalinský sa ochrane životného prostredia predtým profesionálne nevenoval.

Environmentálni aktivisti to vnímajú ako dôkaz zlého nastavenia Operačného programu Kvalita životného prostredia. Podľa Richarda Medala z mimovládnej siete Špirála je pre získanie dotácií dôležitejšie vyznať sa v eurofondovej administratíve, ako v praktickej ochrane prírody.

Medal pre Denník N tvrdí, že čerpanie eurofondov sa nezjednodušuje ani od nástupu Veroniky Remišovej do čela ministerstva regionálneho rozvoja, ktoré riadi eurofondy.

„Všetky podstatné návrhy na zmeny v tejto veci boli a sú odmietané. Súvislosť s tým, že sú tam stále tí istí ľudia, nebude náhodná. Vyhliadky na iné, zmysluplnejšie nastavenie fondov v novom programovacom období sú tak pre organizácie nášho typu nie optimistické,“ hodnotí Medal.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8