Vtáčí ostrov z eurofondov na Oravskej priehrade nevznikne

Krátka správa.

Ministerstvo životného prostredia sa rozhodlo nepostaviť umelý vtáčí ostrov na Oravskej priehrade za 2,8 milióna eur.

Projekt vylúčilo aj z podpory štrukturálnych fondov. V spolupráci s občianskymi aktivistami, ochranármi a miestnymi samosprávami bude rezort hľadať iné neinvazívne riešenia. Informovalo o tom tlačové oddelenie envirorezortu.

Proti výstavbe umelého ostrova vznikla aj petícia, ktorej zástupcov prijal štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča v pondelok. Petičiari oboznámili ministerstvo s možnými problémami súvisiacimi s vybudovaním ostrova.

„Na výstavbu umelého ostrova by sa muselo do priehrady nákladnými autami doviezť do 100.000 ton kameňa, čo by znamenalo negatívnu záťaž pre životné prostredie,“ uvádza ministerstvo. Kiča podotkol, že rezortu ide v prvom rade o ochranu celej prírody. Deklaroval, že budú hľadať iné riešenia záchrany vtáctva na Orave.

Pre výstavbu stoviek čiernych stavieb okolo Vodnej nádrže Orava zanikli podľa ministerstva biotopy na brehu, kde vodné vtáctvo mohlo hniezdiť. Nový vtáčí ostrov mal nahradiť biotopy zdevastované v posledných desaťročiach. Mnohé lokality boli zničené práve v Čiernooravskom ramene priehrady, priblížilo tlačové oddelenie.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8