WTO sa chystá schváliť clá Únie na tovar zo Spojených štátov

Svetová obchodná organizácia (WTO) sa chystá schváliť clá Európskej únie v hodnote približne 3,42 miliardy eur na dovoz tovaru a služieb z USA v súvislosti s dlhotrvajúcim sporom o dotácie pre výrobcov lietadiel. Uviedla to agentúra AFP.

Podľa zdroja oboznámeného so záležitosťou, ktorý požiadal o zachovanie anonymity, bude výsledná suma pravdepodobne „o niečo menšia“ ako uvádzajú médiá. Rozhodnutie by malo byť oznámené 13. októbra, dodal zdroj.

„Je nám ľúto, že bola narušená dôvernosť procesu,“ uviedol hovorca Európskej komisie. Pripomenul, že rozhodovanie WTO ešte nebolo ukončené a zatiaľ nie je verejné. WTO, Airbus a Boeing na otázky AFP nereagovali.

EÚ a USA sa navzájom obviňujú z poskytovania nelegálnej štátnej pomoci svojim výrobcom lietadiel. Vlani WTO schválila clá USA na tovary a služby z EÚ vo výške 7,5 miliardy USD za dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Išlo o najvyššiu sumu, ktorú doposiaľ WTO povolila. EÚ chce zase zaviesť clá na dovoz z USA za dotácie pre Boeing. (TASR)