Čo chce Slovensko zmeniť v poľnohospodárstve a potravinárstve do roku 2027? Aké sú hlavné ciele ministerstva pôdohospodárstva? A ako zmení doterajšie prerozdeľovanie dotácií, aby ich dosiahlo? A čo na zámery agrorezortu hovoria kľúčoví aktéri z odvetvia?
Slovensko musí do konca roka odovzdať Európskej komisii národný Strategický plán pre Spoločnú poľnohospodársku politiku na roky 2023 až 2027. Ide o kľúčový sektorový dokument, ktorý určí budúcnosť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva v najbližších rokoch.
Jednou z najpodstatnejších súčastí tohto plánu je Intervenčná stratégia z analýzou slabostí, predností a potrieb agropotravinárskeho sektora. Ministerstvo pôdohospodárstva po dlhom čakaní v novembri na pripomienkovanie zverejnil návrh stratégie, ktorý má k dispozícii aj portál EURACTIV Slovensko.
V špeciálnej sérii článkov sa pozrieme na hlavné ciele a – podľa nás – najdôležitejšie opatrenia navrhnuté v stratégii a medzi poľnohospodármi, potravinármi, ochranármi a ostatnými dôležitými sektorovými hráčmi budeme zisťovať, ako plány ministerstva hodnotia.
Prajeme prijemné čítanie.
-
Macho: Pozemkové úpravy sa nemajú platiť z agrodotácií, budeme na to tlačiť aj za cenu protestov
Rešpektujeme trend podporovať malých farmárov, no redistributívna platba je len politické gesto, ktoré nemotivuje k produkcii. Diskriminovať poľnohospodárov na základe veľkosti nie je spravodlivé, veľkí farmári sa nemajú za čo hanbiť, hovorí v rozhovore šéf najväčšej agropotravinárskej komory Emil Macho.
-
Do ekoschém sa možno nezapojí až tretina poľnohospodárov
Agrorezort a najväčšie poľnohospodárske združenie majú rôzne odhady toho, koľko slovenských farmárov bude mať záujem o nové ekologické dotácie pri ich navrhovanom nastavení. Kým ministerstvo hovorí o veľkej väčšine, podľa poľnohospodárov sa nemusí zapojiť až tretina.
-
Ak sa plány agrorezortu stanú realitou, pre prírodu to bude krok dopredu (ANKETA)
„Prvýkrát od nášho vstupu do EÚ môžeme povedať, že intervenčná stratégia v dostatočnej miere pamätá na to, že spoločná poľnohospodárska politika nevplýva len na poľnohospodársky sektor, ale aj na vzhľad krajiny, prírodu, ohrozené druhy, vodozádržnú schopnosť,“ hovorí v ankete odborníkov ochranár Jozef Ridzoň.
-
Diskusia | Strategický plán: Kľúč k úspešnejšiemu poľnohospodárstvu
V akom stave je príprava Strategického plánu pre SPP na roky 2023 až 2027? Čo od strategického plánu očakávajú farmári a potravinári a ako hodnotia pripravované intervencie, ktoré budú súčasťou SPP? Sledujte diskusiu venovanú práve týmto otázkam.
-
Osem hlavných zmien, ktoré v agrodotáciách plánuje ministerstvo
Ministerstvo pôdohospodárstva chce po roku 2023 menej podporovať príjmy poľnohospodárov. Dotácie chce nastaviť tak, aby ich motivovali modernizovať výrobu, pestovať náročnejšie plodiny, zamestnávať väčší počet ľudí a starať sa viac aj o prírodu a vidiecku krajinu.
-
Pripravuje nové agrodotácie: Nízka sebestačnosť je hlavne výsledkom hospodárenia veľkých fariem
Slovensko bude v strategickom pláne výraznejšie smerovať podporu na malé a stredné farmy, hovorí v rozhovore šéf Inštitútu pôdohospodárskej politiky JÁN POKRIVČÁK. „Tieto farmy majú vysokú pridanú hodnotu, robia to, čo chceme – pestujú ovocie a zeleninu – a nie je dôvod, aby túto podporu nedostali. Pre rozvoj vidieka nie je ideálne, keď sa veľké farmy s pár zamestnancami a špecializáciou na obilniny manažérsky riadia z miest. Skutoční farmári žijú na vidieku a priamo riadia svoju farmu“ tvrdí.
-
Europarlament rozhoduje o reforme agropolitiky, ako zahlasujú slovenskí europoslanci? (ANKETA)
Iba menšina slovenských europoslancov bude hlasovať za reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky, na ktorej sa v lete dohodli európske inštitúcie. Prekáža im, že záväzne neprepája agrodotácie s cieľmi Európskej zelenej dohody a tiež to, že neobsahuje povinné zastropovanie priamych platieb.
-
Agrorezort: Slovensko Komisii odovzdá strategický plán v požadovanom termíne
Ministerstvo pôdohospodárstva poprelo, že by nestihlo do konca roka Komisii zaslať návrh kľúčového dokumentu pre budúce poľnohospodárske dotácie. Intervenčnú stratégiu chce dokončiť „v najbližších dňoch“ a verejnosti ho predstaví v „najbližších týždňoch“