V Európskej únii sa diskutuje o nových vlastných zdrojoch založených na plastovej, emisnej, leteckej, firemnej či bankovej dani. Mali by pomôcť naplniť nový sedemročný európsky rozpočet po brexite a zároveň podporiť európske politiky.
Rokovania o európskom rozpočte pre roky 2021 až 2027 naberajú po eurovoľbách čoraz rýchlejší spád. Európska únia sa musí vysporiadať s výpadkom príjmov po odchode Spojeného kráľovstva, ale aj s ambíciou rozpočet navýšiť a urobiť ho nezávislejším od národných príspevkov. Diskutuje sa o nových vlastných zdrojoch, medzi ktoré patrí odvod na základe nezrecyklovaného plastu, leteckého paliva, emisií skleníkových plynov či daní zo ziskov firiem a finančných transakcií.
-
Brusel žiada od štátov časť výnosov z predaja emisií, Slovensko váha
Európsky rozpočet má byť spolufinancovaný odvodom z príjmov z EÚ ETS. Slovensko môže vyjsť za sedem rokov až na pol miliardy eur, ministerstvá financií a životného prostredia ho však vidia skepticky.
-
„Sporná a kontraproduktívna“. Zástupcovia slovenských výrobcov plastovú daň nevítajú
Európska únia diskutuje o novom príjme európskeho rozpočtu založenom na množstve nerecyklovaného plastového odpadu. Organizácie zodpovednosti výrobcov na Slovensku sa obávajú dodatočného daňového zaťaženia.
-
Zbytočný poplatok či nutná cena znečistenia? Slovenskí europoslanci sa na leteckej dani nezhodnú
Traja zo štyroch oslovených slovenských europoslancov by súhlasili s vyšším zdanením leteckej dopravy. Tá si dnes musí nakupovať emisné povolenky, zároveň však dostáva dotácie.
-
Aktivisti považujú leteckú dopravu za novodobé uhlie. K zdaneniu má ďaleko
Príjmy z dane z leteckého paliva chcú niektoré členské štáty nasmerovať do rozpočtu EÚ. Kým slovenské ministerstvo financií hovorí, že daň bude mať zmysel len na celoúnijnej úrovni, envirorezort vystríha pred dvojitým zdanením.
-
Nová plastová daň ako príjem európskeho rozpočtu? Slovensko súhlasí
V Bruseli sa rodí kompromis na odvode z nezrecyklovaných plastových obalov. Slovensko by počas siedmich rokov vyšiel na 381 miliónov eur. Otázne je, z čoho by ho zaplatilo.
-
Ako financovať únijný rozpočet? Členským krajinám na dohodu už veľa času nezostáva
Členské krajiny sa ani rok a pol pred štartom nového sedemročného rozpočtového obdobia nevedia dohodnúť na budúcich príjmoch spoločnej pokladnice. Kameňom úrazu je veľkosť národných príspevkov a otázka nových vlastných zdrojov rozpočtu.