Európska únia chce byť do roku 2050 uhlikovo neutrálna. S veľkými ambíciami sa nevyhnutne spájajú veľké náklady. Časť z nich Slovensku umožňuje pokryť kohézna politika prostredníctvom fondov EÚ. Ako Slovensko využíva tieto eurofondy a aké má plány s tými budúcimi?
Ku klimatickému záväzku EÚ sa prihlásilo aj Slovensko. Vláda v januári schválila nízkouhlíkovú stratégiu do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Materiál zatiaľ nevyčísluje, koľko bude uhlíkové neutralita stáť, no počíta s tým, že veľkú časť investícii zabezpečia Európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF).
Tie môže Slovensko v rámci súčasného programového obdobia – aj na zelené opatrenia – čerpať do roku 2023. Už 1. januára 2021 však súčasne začína nové eurofondové obdobie. Už dnes je pritom jasné, že prechod na inteligentné a nízkouhlíkové hospodárstvo bude jeho hlavnou investičnou prioritou.
Akú úlohu hrajú dotácie z kohéznej politiky EÚ pri spravodlivej energetickej transformácii Slovenska? A akú úlohu v tomto procese budú z zohrávať slovenské regióny?
-
Analytik: Energetické zhodnocovanie odpadu na hornej Nitre nemusí byť dobrý nápad
Namiesto výroby tepla z uhlia by sa na hornej Nitre mohol energeticky zhodnocovať odpad. Analytik Ladislav Hegyi však v posudku pre environmentálnu organizáciu Priatelia Zeme poukazuje na nedostatok odpadu a otázny prínos k znižovaniu emisií.
-
Juraj Zamkovský: Regionálna energetika na Slovensku neexistuje, bez nej klimatické záväzky nesplníme
„Nikto nemôže očakávať, že obce a regióny budú schopné systematicky plánovať regionálnu energetiku bez energetikov," hovorí odborník na udržateľnú energetiku JURAJ ZAMKOVSKÝ. Živelná energetická politika je podľa neho obrovskou „drenážou peňazí" z regiónov.
-
Spaľovanie uhlia a dreva do domácnosti nepatrí, kotlíkovým dotáciám ale zatiaľ chýba sociálny rozmer
Slovensko sa snaží znížiť znečistenie ovzdušia aj prostredníctvom eurofondov. Domácnosti môžu využiť kotlíkové dotácie na výmenu starých kotlov za kotly na zemný plyn. Dotácie by mali smerovať do oblastí s najšpinavším vzduchom, energetickú chudobu zatiaľ neriešia.
-
Spaľovanie odpadu namiesto uhlia? Slovensko lobuje za európske peniaze, Únia je (zatiaľ) skeptická
Novú vládu čaká hľadanie alternatívy pre vykurovanie hornej Nitry. Energetické zhodnocovanie odpadu by v kombinácii s obnoviteľnými zdrojmi a plynom produkovalo o 80 percent emisií CO2 menej ako spaľovanie uhlia.
-
Elektromobilitu Slovensko zatiaľ podporuje najmä z vlastného
Česká republika výstavbu dobíjacích staníc pre elektromobily financuje z eurofondov, Slovensko používa peniaze zo štátneho rozpočtu. V ďalšom programovom období to však chce zmeniť.