Eurofondy sú hlavným investičným nástrojom EÚ. V prípade Slovenska tvoria až 80 percent verejných investícií. Sú kľúčovým zdrojom finančných prostriedkov pre rozvoj dopravnej, zdravotnej, environmentálnej, či sociálnej infraštruktúry v krajoch, mestách a obciach.
V tomto programovom období ale využívanie európskych štrukturálnych a investičných fondov v území viazne. Dôvodov je viac, no zrejme najväčšou prekážkou je komplikovaná administratíva. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie preto chystá opatrenia, ktoré majú ešte v tomto programovom období zjednodušiť a urýchliť čerpanie prostriedkov určených na rozvoj samospráv.
Aby sa Slovensko podobným problémom v budúcnosti vyhlo, musí pokračovať v zjednodušovaní a zefektívňovaní procesov aj pre nasledujúce obdobie. Okrem byrokracie treba ale správne nastaviť aj prioritné oblasti, do ktorých Slovensko investuje 11 miliárd eur z fondov EÚ dostupných na ďalších sedem rokov.
Európska komisia pre obdobie 2020 až 2021 navrhla päť kľúčových politických cieľov kohéznej politiky, majú byť motorom investícií a ktoré majú pomôcť plniť ciele, ktoré si na ďalších sedem rokov určila EÚ.
S tým súvisí aj otázka ako do týchto politických cieľov napasovať potreby slovenských samospráv.
-
Slovensko zrejme nebude môcť investovať budúce eurofondy do ciest nižších tried
Ako Slovensko zainvestuje budúce eurofondy v doprave? Pre Európsku komisiu je prioritou železničná infraštruktúra, slovenská vláda má na prvom mieste dostavbu diaľničného spojenia.
-
Kam s eurofondami na digitalizáciu a informatizáciu? Slovenskí experti vyberali priority
Výber oblastí, do ktorých v najbližších siedmich rokoch poputujú európske peniaze, stojí aj na slovenských expertoch. V oblasti informatizácie by financovanie podľa nich potrebovali hlavne oblasti budovania kapacít, inovačná podpora pre malé podniky, ale aj digitálna prepojiteľnosť.
-
Samosprávy vítajú zjednodušenie eurofondov, no niektoré opatrenia môžu čerpanie predĺžiť
Plán ministerky regionálneho rozvoja Veroniky Remišovej, ako zabrániť prepadu viac ako 100 miliónov eur z fondov EÚ určených pre rozvoj regiónov podľa samospráv zatiaľ nie je dostatočný. Expertka na eurofondy za prínosné považuje iba odstránenie viacstupňovej kontroly verejného obstarávania.
-
Splašky z desaťtisícového Kolárova končia vo Váhu. Ako je to možné?
V Kolárove už viac ako 20 rokov chýba funkčná čistička odpadových vôd. Neprečistené splašky sa vypúšťajú do Váhu, čo má negatívny vplyv na riečne ekosystémy aj na zdravie ľudí, ktorí sa v ňom kúpu.
-
Životné prostredie v regiónoch: Kam by mali eurofondy investovať samosprávy
Dekarbonizácia ekonomiky, vodovody a kanalizácie, odpadové hospodárstvo, príprava na zmenu klímy a udržateľnú mobilita, budú podľa expertov ministerstva regionálneho rozvoja kľúčové oblasti, na ktoré by sa v eurofondovom období mali zamerať samosprávy.