Eurofondy v samosprávach

Bardejov/Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Eurofondy sú hlavným investičným nástrojom EÚ. V prípade Slovenska tvoria až 80 percent verejných investícií. Sú kľúčovým zdrojom finančných prostriedkov pre rozvoj dopravnej, zdravotnej, environmentálnej, či sociálnej infraštruktúry v krajoch, mestách a obciach.

V tomto programovom období ale využívanie európskych štrukturálnych a investičných fondov v území viazne. Dôvodov je viac, no zrejme najväčšou prekážkou je komplikovaná administratíva. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie preto chystá opatrenia, ktoré majú ešte v tomto programovom období zjednodušiť a urýchliť čerpanie prostriedkov určených na rozvoj samospráv.

Aby sa Slovensko podobným problémom v budúcnosti vyhlo, musí pokračovať v zjednodušovaní a zefektívňovaní procesov aj pre nasledujúce obdobie. Okrem byrokracie treba ale správne nastaviť aj prioritné oblasti, do ktorých Slovensko investuje 11 miliárd eur z fondov EÚ dostupných na ďalších sedem rokov.

Európska komisia pre obdobie 2020 až 2021 navrhla päť kľúčových politických cieľov kohéznej politiky, majú byť motorom investícií a ktoré majú pomôcť plniť ciele, ktoré si na ďalších sedem rokov určila EÚ.

S tým súvisí aj otázka ako do týchto politických cieľov napasovať potreby slovenských samospráv.

PDF na stiahnutie  

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8