Hlasy z regiónov: Kohézna politika Európskej únie v praxi

Šarišský hrad v inverzii. [FOTO TASR - Milan Kapusta]

ŠPECIÁL / Dopravná infraštruktúra, sociálna inklúzia, obehové a nízkouhlíkove hospodárstvo či kultúra. Od roku 2007 mohlo na rozvoj regiónov Slovensko využiť takmer 30 miliárd eur z fondov EÚ.

Špeciál vychádza v rámci projektu „Spotlight on Cohesion Policy: putting Europe’s regions at the forefront“, ktorý realizuje EURACTIV a jeho európska mediálna sieť s podporou Európskej komisie. Za obsah publikácie zodpovedá výlučne autor. Publikácie nereprezentujú názory Európskej komisie a Európska komisia nezodpovedá za použitie informácii, ktoré jej obsahom.

Špeciál vznikol v spolupráci s košickým denníkom Korzár.

Rovnaká situácia sa už zrejme nezopakuje. Od vstupu do EÚ Slovensko z európskeho rozpočtu získalo už viac ako 20 miliárd eur. Jednou zo základných myšlienok, ktorá stála pri zrode EÚ, bolo predsavzatie, že bohatšie krajiny budú pomáhať tým chudobnejším s ich socio-ekonomickým rozvojom. A práve to je hlavným cieľom kohéznej politiky EÚ a Európskych štrukturálnych investičných fondov (EŠIF, eurofondy).

V súčasnom programovom období, ktoré sa skončí v roku 2020, má Slovensko z politiky súdržnosti k dispozícii vyše 15,3 miliardy eur. A hoci z tohto balíku Slovensko zatiaľ nevyčerpalo ani pätinu, musí sa pripravovať na náročné diskusie o budúcom Viacročnom finančnom rámci, teda dlhodobom rozpočte EÚ v rokoch 2021 až 2027. Už dnes je isté, že Slovensko nebude mať z európskych fondov k dispozícii toľko peňazí ako dnes. Naďalej však bude z európskeho rozpočtu dostávať viac, ako do neho odvádza.

PDF na stiahnutie  

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8