ŠPECIÁL / Dopravná infraštruktúra, sociálna inklúzia, obehové a nízkouhlíkove hospodárstvo či kultúra. Od roku 2007 mohlo na rozvoj regiónov Slovensko využiť takmer 30 miliárd eur z fondov EÚ.
Špeciál vychádza v rámci projektu „Spotlight on Cohesion Policy: putting Europe’s regions at the forefront“, ktorý realizuje EURACTIV a jeho európska mediálna sieť s podporou Európskej komisie. Za obsah publikácie zodpovedá výlučne autor. Publikácie nereprezentujú názory Európskej komisie a Európska komisia nezodpovedá za použitie informácii, ktoré jej obsahom.
Špeciál vznikol v spolupráci s košickým denníkom Korzár.
Rovnaká situácia sa už zrejme nezopakuje. Od vstupu do EÚ Slovensko z európskeho rozpočtu získalo už viac ako 20 miliárd eur. Jednou zo základných myšlienok, ktorá stála pri zrode EÚ, bolo predsavzatie, že bohatšie krajiny budú pomáhať tým chudobnejším s ich socio-ekonomickým rozvojom. A práve to je hlavným cieľom kohéznej politiky EÚ a Európskych štrukturálnych investičných fondov (EŠIF, eurofondy).
V súčasnom programovom období, ktoré sa skončí v roku 2020, má Slovensko z politiky súdržnosti k dispozícii vyše 15,3 miliardy eur. A hoci z tohto balíku Slovensko zatiaľ nevyčerpalo ani pätinu, musí sa pripravovať na náročné diskusie o budúcom Viacročnom finančnom rámci, teda dlhodobom rozpočte EÚ v rokoch 2021 až 2027. Už dnes je isté, že Slovensko nebude mať z európskych fondov k dispozícii toľko peňazí ako dnes. Naďalej však bude z európskeho rozpočtu dostávať viac, ako do neho odvádza.
-
Kohézna politika zvyšuje životnú úroveň v slovenských regiónoch
Približovanie Slovenska najvyspelejším krajinám ťahá hlavne Bratislava. Kohézna politika EÚ nie je nevyhnutná pre ekonomický rast, bez jej podpory by ale zaostávajúce regióny boli na tom ešte horšie.
-
Eurofondov bude menej, Slovensko ich využije na inovácie a životné prostredie
Slovensko sa na budúci rok musí dohodnúť s Európskou komisiou na investičných prioritách, ktoré budú môcť byť financované z fondov EÚ. V rokovaniach o budúcej kohéznej politike chcú byť počuť aj kraje.
-
Písali o nich v New York Times, európske granty chytili za správny koniec
Spišský Hrhov je príkladom úspešného spolunažívania väčšínového obyvateľstva s rómskou komunitou. Obec tiež ukazuje cestu, ako zmysluplne využívať eurofondy.
-
Kultúrne centrá v Košiciach ročne navštívi 480-tisíc ľudí
Titul Európske hlavné mesto kultúry, spolufinancovaný z eurofondov, priniesol Košiciam nebývalý kultúrny rozvoj, omladil nefungujúce objekty, pritiahol do nich život.
-
Šarišský hrad vstáva z rozvalín, pomáhajú nezamestnaní
Na prácach na stredovekom hrade sa od začatia projektu do tohto roku vystriedalo celkom 285 pracovníkov evidovaných na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.