Mestá a samosprávy budúcnosti

Karel Wellner, Pohľad na staré mesto [Webumenia.sk]

Európska spoločnosť prechádza hlbokou transformáciou, ktorú poháňajú dva súvisiace procesy – dekarbonizácia a automatizácia. Základom tejto transformácie budú práve mestá, v ktorých žijú až tri štvrtiny obyvateľov. Ako sa so zmenami vyrovnávajú a ako budú mestá a samosprávy v budúcnosti vyzerať?

Urbanizácia je jedným zo symbolov 20. storočia. Nezastavila sa však ani po príchode nového milénia. V roku 2020 žilo v mestách podľa Svetovej banky 75 percent všetkých Európanov. Percentuálny podiel rastie bez prestávky už dlhé desaťročia. Či je pokračujúca urbanizácia a odliv obyvateľov z vidieku dobrou správou je otázne. Veľmi záleží aj na perspektíve, z ktorej sa tento trend dívame. Výhodou je viac pracovných príležitostí, dostupnosť vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, internetu či kultúry. Na druhej strane sú však výzvy. Nie všetky mestá totiž rýchly prílev obyvateľov zvládajú. Ten totiž vytvára tlak na ceny bývania a mestskú dopravu. Samostatnou kapitolou je spôsob adaptácie miest na klimatickú zmenu, ale aj ich úloha v jej potlačovaní.

Dôležité však nie je len to, ako sa týmito výzvami vyrovnať, ale aj kto presne by ich mal riešiť. Jednoducho povedané, aká veľká by mala úloha miest a regionálnych samospráv. Práve tie sú totiž občanom najbližšie. Na Slovensku je dôvera v miestne samosprávy niekoľkonásobne vyššia ako v štát. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO z februára 2021. Na stole je preto otázka, či by samosprávy nemali v riadení vecí verejných zohrávať dôležitejšiu úlohu.

Portál EURACTIV Slovensko vám v snahe zodpovedať na tieto, ale aj ďalšie otázky, prináša sériu textov zameraných na budúcnosť európskych miest a samospráv. Nájdete v ňom rozhovor s urbanistkou Zuzanou Ladzianskou, v ktorom sa dozviete, v čom sú mestá podobné živým organiznom. V ďalšom rozhovore s viceprimátorkou Budapešti Katou Tüttő si môžete prečítať o stave samospráv v Maďarsku, ale aj o tom, či sa dá počas zápasu o demokraciu riešiť klimatická zmena. Špeciál sa takisto dotkne dlho očakávanej slovenskej reformy verejnej správy a ponúkne aj bližší pohľad na názory komunálnych politikov na budúcnosť Európskej únie.

 

PDF na stiahnutie