Politika súdržnosti EÚ bude mať v novom programovom období nový fond. Únia sa v roku 2021 definitívne dohodla, že ako súčasť Európskej zelenej dohody medzi eurofondy zaradí aj Fond spravodlivej transformácie.
Nový fond je určený pre regióny, ktorých hospodárstvo a zamestnanosť závisí od fosílnych palív alebo ťažkého priemyslu. Týmto regiónom má finančne pomôcť, aby sa postupne odklonili od emisne náročného hospodárstva k udržateľnejšiemu hospodárstvu a aby tento prechod čo najmenej zasiahol miestne obyvateľstvo.
Aby sa členské štát a ich regióny mohli zapojiť do čerpania peňazí z nového fondu, musia vypracovať vlastné územné Plány spravodlivej transformácie, v ktorých priblížia vlastnú stratégiu zeleného prechodu.
Na čo slúži Fond spravodlivej transformácie? Ktoré slovenské regióny budú môcť čerpať finančnú pomoc z novovytvoreného fondu? Na aké projekty ju môžu využiť? Ako sa líšia hlavné výzvy úspešného prechodu v týchto regiónoch? Ako vyzerá slovenský Plán spravodlivej transformácie a aké sú na neho reakcie?
Odpovede na tieto otázky nájdete v špeciálnej sérii článkov o budúcnosti Fondu spravodlivej transformácie na Slovensku.
Prajeme príjemné čítanie.
-
Ochranárka z hornej Nitry: Plánu spravodlivej transformácie chýbajú opatrenia na zníženie emisií
Jediným dekarbonizačným opatrením eurofondovom pláne transformácie hornej Nitry je ukončenie činnosti elektrárne Nováky, upozorňuje LENKA ILČÍKOVÁ z organizácie Priatelia Zeme-CEPA.
-
Český ochranár: Ako dobrý príklad prípravy spravodlivej transformácie používam hornú Nitru
Spôsob, akým sa u nás zatiaľ pripravuje transformácia, je zapriahnutie vozu pred koňa. Ide skôr o to, ako minúť peniaze, než o to, čo regióny potrebujú a odkiaľ na to vezmeme peniaze, hovorí o príprave transformácie českých uhoľných regiónov JOSEF PATOČKA.
-
Michal Kaliňák: Aj keby sme teraz spustili všetky projekty, eurofondy vyčerpať nestihneme
Starostovia a primátori nepocítili, že by prijaté antibyrokratické zákony zjednodušili eurofondové projekty, hovorí MICHAL KALIŇÁK zo ZMOS. Čerpanie v súčasnosti podľa neho brzdia ministerstvá tým, že sa nedržia harmonogramu výziev a vyhlasujú ich pomaly.
-
Nie všetky uhoľné regióny majú o spravodlivú transformáciu záujem
Prechod od uhlia k obnoviteľným zdrojom energie je jedným z kľúčových krokov európskych krajín k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. Niektoré regióny majú z odklonu obavy, iným na ceste k finančnej podpore od Únie stojí národná politika.
-
Ako využiť staré priemyselné areály? Vyrásť na nich môžu solárne parky či nové podniky
Odstraňovanie a revitalizácia environmentálnych záťaží a starých priemyselných parkov by sa v nasledujúcich rokoch malo zrýchliť. K tradičným zdrojom financovaniu, eurofondom a štátnemu rozpočtu pribudne v troch regiónoch aj fond spravodlivej transformácie.
-
Spravodlivá transformácia hornej Nitry nekončí vyradením uhlia, upozorňujú ekológovia
Mestá na hornej Nitre nahradia v roku 2023 vykurovanie uhlím obnoviteľnými zdrojmi a zemný plynom. Toto riešenie je založené na premrštenej spotrebe tepla a počíta s fosílnym palivom. Preto by malo byť len dočasné, varujú environmentalisti.