Siahajú slovenské samosprávy po participatívnom spôsobe správy vecí verejných? Reflektujú na potreby špecifických skupín v záujme zvyšovania kvality života?
Regióny aj mestá sú tradične označované ako úroveň vládnutia, ktorá je „najbližšie k občanom“. Nedávny prieskum Európskeho výboru regiónov ukázal, že väčšina Európanov a Európaniek má k tejto úrovni najvyššiu dôveru, vyššiu ako k národným vládami či k EÚ. Slováci a Slovenky síce stále o niečo málo viac dôverujú EÚ, no samospráva sa aj tak teší vyššej dôvere ako vláda. Ako samosprávy narábajú s touto dôverou? Využívajú svojich občanov a odbornú verejnosť na skvalitnenie miestnych a regionálnych verejných politík? Poznajú ich rôzne potreby a vedia prichádzať s na mieru šitými riešeniami?
-
Samosprávy sa pomaly zoznamujú so svojimi cudzincami
Projekt KapaCity pomáha samosprávam pochopiť, ako pristupovať k cudzincom na svojom území. Je to skôr maratón ako šprint, hovorí Elena Gallová Kriglerová.
-
Droba k budúcim eurofondom: Flexibilita je kľúčová, s vysokým spolufinancovaním by mal pomôcť štát
Štátu ako celku vyhovuje status quo, kde je hlavným kritériom pre financovanie z eurofondov HDP. Je preto na ňom, aby vykompenzoval kraj, ktorý je finančne poddimenzovaný a zabezpečuje služby pre celé Slovensko, hovorí bratislavský župan JURAJ DROBA (SaS)
-
Čo si pod podporou rodovej rovnosti predstavujú slovenské samosprávy
Samosprávy západoeurópskych krajín riešia rodovú rovnosť systematicky naprieč svojich politikami. Slovenské si pod tým predstavujú najmä nediskrimináciu pri personálnej politike svojich úradov.
-
Eurofondy pomáhajú zavádzaniu participácie v slovenských samosprávach
Kraje aj mestá sa zapájajú do projektov participatívnej tvorby politík financovaných z európskych fondov, najmä z operačného programu Efektívna verejná správa. EURACTIV.sk zmapoval snahy o systematické zapájanie verejnosti na úrovni krajov a miest.
-
EURACTIV Podcast | Sidorová: Lokálne príklady dobrej praxe sa niekedy šíria smerom nahor
„Spoločnosť sa mení spôsobom vedenia pilotných projektov a precedensov. Pokiaľ máme úspešného lokálneho politika, ktorý zmenil svoje mesto, tak je šanca, že to dotiahne vyššie,“ hovorí v podcaste urbanistka MILOTA SIDOROVÁ.
-
Urbanistka: Étos krajín nie je tak silný, ako mestská, denná realita ľudí
Proces a utužovanie spoločnosti sú pre mňa pri participácii dôležitejšie ako samotný výsledok, hovorí šéfka Kancelárie participatívneho plánovania MIB MILOTA SIDOROVÁ v rozhovore pre EURACTIV.sk.
-
Kvalita života v slovenských mestách: Bratislava a Košice
Bratislavčania aj Košičania sú podľa prieskumu eurokomisie so životom vo svojich mestách spokojní. Ide o súčasť trendu, v ktorom sa východeurópske mestá kvalitou života doťahujú na tie severoeurópske.