Slovenská cesta z koronakrízy s európskymi peniazmi

epa08443020 A man wearing a face mask walks in front of the European Commission flags at the Berlaymont building headquarters in Brussels, Belgium, 25 May 2020. Countries around the world are gradually easing COVID-19 lockdown restrictions in an effort to restart the economy and help people in their daily routines. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Európska komisia na konci mája predstavila bezprecedentný 750-miliardový ozdravný balík pre hospodársku obnovu Únie. Ako túto príležitosť využije Slovensko? Je súčasná vláda pripravená na dôležité ekonomické reformy?

Po krízových mesiacoch prišiel čas na premýšľanie čo s budúcnosťou. Slovensko už takmer úplne otvorilo ekonomiku no hospodárske a sociálne škody bude počítať ešte dlhé mesiace.

Podľa predpovede Národnej banky Slovenska domáca ekonomika zaznamená v roku 2020 prepad o viac ako 10 percent, miera nezamestnanosti by sa mohla vyšplhať až k ôsmim percentám. Nová vláda tak hneď na začiatku svojho mandátu čelí dvom kľúčovým výzvam, ktoré navzájom súvisia: ako výjsť z krízy s čo najmenšími škodami a ako reformovať ekonomiku a pripraviť ju na podobné krízové obdobia v budúcnosti.

Na ich zvládnutie Slovensku aj európske peniaze. S opatreniami na zmierňovanie socioekonomických dopadov ochorenia Covid-19 už dnes do veľkej miery pomáhajú Európske štrukturálne a investičné fondy. Na financovanie modernizácie ekonomiky sa Slovensku zas otvára veľká príležitosť v novovnikajúcom fonde EÚ pre obnovu. Hovoriť o sume, ktorú bude mať vláda z k dispozícii na oživenie ekonomiky, je zatiaľ predčasné. Takmer isté však je, že väčšina európskej krízovej pomoci bude podmienená ambicióznymi ekonomickými reformami.

Na členské štáty bude zároveň tlačiť čas – jednak na prípravu vlastných plánov hospodárskej obnovy a následne aj na samotné čerpanie európskych peňazí, keďže veľký objem z nich musia využiť do roku 2022.

PDF na stiahnutie  

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8