Európska komisia na konci mája predstavila bezprecedentný 750-miliardový ozdravný balík pre hospodársku obnovu Únie. Ako túto príležitosť využije Slovensko? Je súčasná vláda pripravená na dôležité ekonomické reformy?
Po krízových mesiacoch prišiel čas na premýšľanie čo s budúcnosťou. Slovensko už takmer úplne otvorilo ekonomiku no hospodárske a sociálne škody bude počítať ešte dlhé mesiace.
Podľa predpovede Národnej banky Slovenska domáca ekonomika zaznamená v roku 2020 prepad o viac ako 10 percent, miera nezamestnanosti by sa mohla vyšplhať až k ôsmim percentám. Nová vláda tak hneď na začiatku svojho mandátu čelí dvom kľúčovým výzvam, ktoré navzájom súvisia: ako výjsť z krízy s čo najmenšími škodami a ako reformovať ekonomiku a pripraviť ju na podobné krízové obdobia v budúcnosti.
Na ich zvládnutie Slovensku aj európske peniaze. S opatreniami na zmierňovanie socioekonomických dopadov ochorenia Covid-19 už dnes do veľkej miery pomáhajú Európske štrukturálne a investičné fondy. Na financovanie modernizácie ekonomiky sa Slovensku zas otvára veľká príležitosť v novovnikajúcom fonde EÚ pre obnovu. Hovoriť o sume, ktorú bude mať vláda z k dispozícii na oživenie ekonomiky, je zatiaľ predčasné. Takmer isté však je, že väčšina európskej krízovej pomoci bude podmienená ambicióznymi ekonomickými reformami.
Na členské štáty bude zároveň tlačiť čas – jednak na prípravu vlastných plánov hospodárskej obnovy a následne aj na samotné čerpanie európskych peňazí, keďže veľký objem z nich musia využiť do roku 2022.
-
Matovič o budúcich fondoch EÚ: Musíme sa sústrediť na veľké projekty, s malými nemáme šancu
Igor Matovič spochybnil podmieňovanie čerpania eurofondov dodržiavaním pravidiel právneho štátu. Krajiny, ktoré to navrhujú, si podľa neho „chcú riešiť ešte nejaký iný ako ekonomický problém“. Pokus podľa neho nebude úspešný, pretože poľský a maďarský premiér s takouto kondicionalitou nikdy nebudú súhlasiť.
-
Za čo ide bojovať premiér Matovič na videosummite o pláne obnovy EÚ
Igor Matovič pred slovenskými poslancami už nehovoril o súdržnosti V4 pri rokovaniach európskej dvadsaťsedmičky o pláne obnovy EÚ po koronakríze. Podľa vlády je dôležité, aby sa kritéria prerozdeľovania peňazí z krízovej pomoci nemenili v neprospech Slovenska.
-
Dôležité reformy nemusia stáť veľa peňazí: Ako Slovensko využije krízovú finančnú pomoc EÚ?
Slovenskí vládni predstavitelia podporujú prepojenie finančnej pomoci z plánu obnovy EÚ po koronakríze na uskutočňovanie štrukturálnych reforiem. Po epidémii koronavírusu sa zhodujú hlavne na nevyhnutnosti reformy zdravotníctva.
-
Väčšina platieb z krízovej pomoci EÚ sa k členským štátom dostane až po roku 2022
Bruselský think-tank Bruegel na základe návrhu ozdravného plánu eurokomisie vypočítal, že v prvých 30 mesiacoch by Únia zo 750-miliardového balíka využila iba štvrtinu dostupných prostriedkov.
-
Ako si vyšehradská štvorka predstavuje spravodlivé rozdelenie peňazí z plánu obnovy EÚ
Podľa slovenského premiéra Igora Matoviča by rozdelenie peňazí z únijného nástroja obnovy po koronakríze malo byť spravodlivé. Z jeho slov na stretnutí lídrov V4 vyplýva, že aj Slovensko by v záujme férovej redistribúcie krízovej podpory malo obetovať časť predpridelenej alokácie.