Ako podporiť rastlinné stravovanie na Slovensku (VIDEO)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Kam smeruje reforma európskeho poľnohospodárstva

Slovák v priemere ročne skonzumuje 69 kíl mäsa a len dve kilá strukovín. Medzi receptúrami, ktoré školským jedálňam predpisuje vyhláška rezortu školstva, je iba 10 hlavných jedál zo strukovín a zároveň vyše 230 receptúr na jedál z mäsa, z ktorých stovka je na teľacie a hovädzie mäso.

Podľa slovenskej legislatívy musí byť na obed v školských zariadeniach mäsové jedlo aspoň trikrát týždenne.

„Ak by sme sa chceli presunúť viac k rastlinnej strave, tak jedna z dôležitých vecí, ktoré môže štát urobiť, je vytvoriť v školstve také receptúry, ktoré budú obsahovať odporúčané výživové dávky, ale nebudú sa musieť rigidne držať mäsa.“ hovorí odborník na vegánsku výživu v Slovenskej vegánskej spoločnosti Radek Látal.

Aké nástroje má teda k dispozícii štát, aby podporil prechod na rastlinnú stravu?

Odpovedajú:

  • Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ, Slovenské združenie pre značkové výrobky
  • Martin Hojsík, poslanec Európskeho parlamentu (PS / Renew Europe)
  • Radek Látal, odborník na vegánsku výživu, Slovenská vegánska spoločnosť
  • Zuzana Nouzovská, generálna riaditeľka, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum

Článok z podujatia, ktoré zorganizoval portál EURACTIV Slovensko, nájdete na stránke partnera diskusie Slovenskej vegánskej spoločnosti.

Celý záznam z podujatia si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz:

Diskusia | Malo by sa Slovensko stravovať bez mäsa?

Je podpora zdravého a ekologicky udržateľného stravovania v súlade s potravinovými, výživovými a poľnohospodárskymi politikami Slovenska a EÚ? Má EÚ nástroje na podporu prechodu na bezmäsité alternatívy v členských štátoch? Aktéri v diskusii odpovedajú aj na tieto otázky.

 

Partner témy

O téme Poľnohospodárstvo môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.

Spolufinancované Európskou úniou

Spolufinancované Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi a stanoviskami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie. Európska únia ani orgán poskytujúci grant za ne nenesú zodpovednosť.