Bez pôdy aj dotácií: Petržalská farma skúša možnosti hydroponického pestovania (VIDEO)

Farma Hausnatura pod strechou petržalskej budovy pestuje bylinky a listovú zeleninu. Základom vertikálneho hydroponického pestovania je voda so všetkými potrebnými živinami a dobré osvetlenie. Keďže ale takáto farma nepestuje v pôde, nemá nárok na dotačnú podporu.

V centre najväčšej obytnej štvrti Slovenska na Pajštúnskej ulici stojí budova, ktorá sa zvonku veľmi nelíši od stoviek petržalských bytoviek. No zo všetkých iba v tejto jednej nájdete farmu.

Vinár Bažalík: Moja predstava pestovania hrozna je bez postrekov a traktorov (VIDEO)

Vinár Michal Bažalík vo svojich vinohradoch skúša permakultúrne spôsoby pestovania. Traktory nahradil ovcami a vo viniciach kríži odrody, ktoré budú odolné voči chorobám a škodcom. „Vinohrad chcem ponechať na prirodzený vývoj bez postrekov, aby sa rastliny stali prirodzene odolnými. Na čo to robiť, keď to netreba,” hovorí v rozhovore. 

Keď vstúpite do jej priestorov na pravé poludnie, môže sa stať, že úroda tam bude mať práve noc. Keďže sa bylinky a šaláty pestujú pod strechou, nemajú prístup k slnečnému svetlu a teda ani energii potrebnej na rast. Slnečné lúče tu nahrádzajú LED lampy striedajúce svetlá s rôznymi vlnovými dĺžkami. Keď rastlina potrebuje pokoj, ktorý jej inak poskytuje nočný čas, svetlo sa sfarbí do fialového spektra. Na prvý pohľad je zrejmé, že ide o technológiu, ktorá vyžaduje veľké investície. Európske dotácie ale tejto farme nepomôžu, a ani žiadnej inej farme, ktorá neprodukuje priamo v pôde. Tak sú nastavené dotačné pravidlá.

Od bežnej farmy sa líši aj tým, že namiesto hluku ťažkej techniky alebo hospodárskych zvierat tu počuť len neustály tichý žblnkot vody. Voda je tu kľúčová, pretože supluje takmer všetky funkcie pôdy. Rastliny si z nej berú len to, čo nevyhnutne potrebujú, voda je tak v neustálom kolobehu. Ako hovorí zakladateľ farmy Filip Toška, oproti konvenčnému pestovaniu sa pri hydropónii ušetrí až 95 percent vody.

Filip nám toho o hydroponickom pestovaní povedal viac. Vysvetlil, čo treba vedieť pred založením takejto farmy, aké plodiny sa dajú týmto poľnohospodárskym postupom pestovať a či je o tieto plodiny na trhu záujem. Viac si už ale pozrite vo video portálu EURACTIV Slovensko z návštevy farmy Hausnatura, prvej mestskej vertikálnej hydroponickej farmy na Slovensku.

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter