Boli sme v Starej tržnici, aby sme zistili, čo je hnutie Slow Food, ktoré pomáha malým farmárom (VIDEO)

Potravinová stratégia EÚ Z farmy na stôl chce dosiahnuť, aby ľudia mali čo najľahší prístup k potravinám zo svojho okolia. Ukážkou uplatnenia tohto prístupu je bratislavská Stará tržnica, ktorá v spolupráci s hnutím Slow Food Pressburg Bratislavčanov prepája s remeselnými výrobcami.

Iba niekoľko desiatok metrov od bratislavskej Starej tržnice sa nachádza hneď niekoľko veľkých supermarketov, ktoré lákajú zákazníkov na ponuku akciových potravín vyrobených na Slovensku. Stovky ľudí napriek tomu hľadajú lokálne výrobky na potravinovom trhu Trh-Piac-Markt, ktorý sa každú sobotu koná práve na Námestí Nežnej revolúcie, kde sa Stará tržnica nachádza.

Trh spolupracuje so združením Slow Food Pressburg (SFP), ktoré podporuje drobných a rodinných farmárov vyrábajúcich remeselné potraviny. Združenie nadväzuje na medzinárodné hnutie, ktoré sa rýchlo rozrastá po celom svete. Prístup tohto hnutia, ktorý je do veľkej miery (ale nielen to), ako aj napovedá jeho názov, protikladom rýchleho stravovania vo Fast Foodoch, sa pomaly vďaka SFP udomácňuje aj u nás.

Viacerí členovia Slow Food Presspurg sa už udomácnili v Starej tržnici: predávajú tu svoje výrobky a budovaním blízkeho vzťahu s pravidelnými zákazníkmi postupne vytvárajú komunitu ľudí, ktorá ich vyhľadáva aj mimo bratislavského trhu.

Táto spolupráca zároveň ukazuje, ako by sa mohol skracovať potravinový reťazec, aby sa k ľuďom dostali čo najkvalitnejšie a najzdravšie potraviny a znížila sa aj environmentálna stopa výroby potravín, ako to chce dosiahnuť európska potravinová stratégia Z farmy na stôl.