Diskusia | Samosprávy v čase koronakrízy

Hlavným cieľom podujatia s názvom ,,Samosprávy v čase koronakrízy: Zmení epidémia pohľad na úlohy samospráv?” bude zistiť, akú úlohu zohrali slovenské samosprávy pri zvládaní koronakrízy a tiež aká bude ich rola pri obnove hospodárskeho a spoločenského života.

Slovensko v poslednom čase púta pozornosť zahraničných médií, pretože sa používa ako príklad krajiny, ktorá na nástup epidémie koronavírusu zareagovala razantne a včas. Často sa v tejto súvislosti spomína úloha samospráv, ktoré preventívne opatrenie na zabránenie šírenia vírusu prijali ešte skôr ako štát.

Nezamestnanosť v apríli narástla o 1,4 percenta, čo je historicky najväčší medzimesačný nárast v histórii Slovenska. Medzi obzvlášť zraniteľné regióny z pohľadu sociálnych dopadov patria najmenej rozvinuté regióny. Kríza navyše výrazne zasiahla rozpočty samospráv. Okrem výpadku príjmov ich pochopiteľne zaťažil aj nárast neplánovaných výdavkov súvisiaci s prijatými opatreniami. Národná rada SR už prijala vládny balík opatrení, tzv. ,,Lex corona”, ktorý samosprávam uvoľňuje finančnú disciplínu.

Európska únia členským štátom v čase krízy poskytla niekoľko nástrojov, ktoré im majú pomôcť zmierňovať škody spôsobené pandémiou. Dôležitým krokom je uvoľnenie pravidiel upravujúcich čerpanie peňazí z európskych fondov. Slovenská vláda zatiaľ na boj proti koronavírusu vyčlenila 1,2 miliardy eur, pričom v blízkej budúcnosti má ohlásiť uvoľnenie ďalších európskych prostriedkov. Úrad vicepremiérky Remišovej vyhlásil už aj prvú výzvu na projekty pre obce, mestá a samosprávne kraje, ktoré chcú zmierniť dôsledky pandémie.

Cieľom diskusie je zamerať sa na niekoľko otázok:

  • Ukázali samosprávy na Slovensku schopnosť operatívne a úspešne reagovať na výzvy, ktoré krízové obdobie prinieslo? Ako v čase pandémie fungovala spolupráca EÚ, vlády a samospráv?
  • Aké sú socioekonomické dopady koronakrízy v slovenských obciach, mestách a krajoch? Ako koronakríza poznačí investičný potenciál samospráv?
  • Ako môže s výpadkom príjmov samospráv pomôcť štát a EÚ?
  • Ako samosprávam v čase koronakrízy pomáhajú prostriedky z fondov EÚ? Na aké opatrenia by sa s pomocou eurofondov samosprávy mali zamerať, aby zmiernili sociálne a ekonomické dopady spôsobené epidémiou? Ako sa kríza prejaví na podobe nového programového obdobia?

 

DISKUTOVAŤ BUDÚ:

  • Ján Ferenčák, poslanec Národnej rady SR (Smer-SD), primátor mesta Kežmarok
  • Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja
  • Ľudmila Majláthová, ekonomická radkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
  • Anton Marcinčin, expert na regionálny rozvoj

 

MODERÁTOR:

  • Marián Koreň, EURACTIV Slovensko

 

Mediálnym partnerom podujatia je týždenník MY. Toto opatrenie je spolufinancované Európskou úniou.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8