Mercosur a poľnohospodárstvo na Slovensku: Príležitosť alebo riziko

Obchodná dohoda EÚ-Mercosur môže otvoriť dvere nekvalitnému juhoamerickému mäsu na európsky trh. Slovenskí poľnohospodári sa obávajú, že kvôli nízkej cene skončí hlavne na slovenských pultoch. Spotrebiteľov žiadajú, aby sa pozerali na pôvod výrobku.

Kým väčšina slovenského priemyslu obchodnú dohodu Únie s blokom juhoamerických štátov Mercosur privítala, zástupcovia agrosektoru sa jej skôr obávajú. Chovatelia mäsového dobytka, či pestovatelia cukrovej repy majú obavy z lacnej konkurencie, ktorá na rozdiel od nich nemusí dodržiavať prísne ekologické štandardy, aké platia v Únii.

Rezort pôdohospodárstva je pripravený blokovať dohodu na Rade EÚ. Argumentuje minulými škandálmi so škodlivým brazílskym kuracím mäsom a tiež devastovaním Amazonského pralesa.

Portál EURACTIV.sk zisťoval, ako dohodu vnímajú slovenskí odborníci na poľnohospodárstvo. Na otázku, či je Mercosur pre domáci agrosektor príležitosť alebo riziko odpovedali:

  • Michal Feik – štátny radca, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
  • Marián Šolty – podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory
  • Peter Polák –  Zväz chovateľov mäsového dobytka na Slovensku
  • Adam Šebesta – konzultant, politiky EÚ v oblasti poľnohospodárstva a životného prostredia, EPPA

Slovensko chce blokovať obchodnú dohodu Únie s blokom Mercosur

To, ako sa v poslednej dobe správa Brazília k amazonskému pralesu, je neakceptovateľné, vysvetľuje dôvody odmietnutia dohody ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. 

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter