Nahradí nutričné skóre rady doktora Google? (VIDEO)

EÚ diskutuje o novom označovaní výživovej hodnoty potravín na prednej strane obalu, ktoré má motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu stravovaniu. Jednou z možností je označovanie nutričným skóre, ktoré sa počíta na základe obsahu priaznivých a nepriaznivých výživových látok. Čo si o ňom myslia slovenské odborníčky a odborník?

Európska únia ide meniť obaly potravín. Podľa potravinovej stratégie Z farmy na stôl má Európska komisia do konca roka navrhnúť povinné, jednotné označovanie výživovej hodnoty potravín na prednej strane balenia.

Prečo?

„Poskytovanie jednoznačných informácií, ktoré spotrebiteľom uľahčujú voľbu zdravého a udržateľného stravovania, prinesie pozitíva na zdravie a kvalitu života spotrebiteľov a znížené náklady súvisiace so zdravím,“ vysvetľuje tento zámer Komisia v stratégii.

Otázkou ale je, čo umiestniť na obaly potravín, aby to európskych spotrebiteľov skutočne viedlo k zdravšiemu jedálničku. V EÚ sa teraz hovorí hlavne o označovaní nutričným skóre (Nutri-score), čo je systém, ktorý sa už uplatňuje napríklad vo Francúzsku.

Nutri-Score vypočítava výživovú hodnotu potravín podľa toho, či v nej prevažujú priaznivé alebo nepriaznivé výživové látky: zelenina, ovocie, bielkoviny a vlákniny verzus cukry, nasýtené tuky a soľ. Výsledok je potom graficky rozdelený do piatich kategórií vyjadrených farebne a abecedne. Potraviny s najlepším skóre sú označené písmenom A a zelenou farbou, tie s najmenej priaznivou výživovou hodnotou sú označené „Éčkom“ a výraznou červenou farbou.

Alternatívnym označením je talianska schéma Nutrinform Battery, ktorá vyjadruje a hodnotí výživové údaje na jednu porciu. NutriScore ich hodnotí na 100 gramov výrobku.

Aký názor na nutričné skóre majú slovenské odborníčky a odborník? Dozviete sa v anketovom videu portálu EURACTIV Slovensko z diskusie Čo je zdravá potravina, ktoré sa 30. apríla uskutočnilo na bratislavskom Dobrom trhu.

Vo videu odpovedajú:

  • Daniela Mináriková, členka PRO Nutri-Score Aliancie / Slovenská obezitologická aliancia
  • Martin Polovka, riaditeľ Výskumného ústavu potravinárskeho, NPPC
  • Anetta Vaculíková, občianske združenie Skutočne zdravá škola

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter