Rajčinové skleníky družstva GreenCoop na Žitnom ostrove sú jedným z najlepších príkladov spolupráce pestovateľov na Slovensku. Vďaka vytvoreniu organizácie výrobcov, podporenej peniazmi z EÚ, si posilnili svoje postavenie v rokovaniach s reťazcami a každým dňom modernizujú výrobu.
Súčasťou Spoločnej poľnohospodárskej politiky popri tradičných hektárových platbách a projektových podporách je aj podpora spájania poľnohospodárov do takzvaných organizácií výrobcov.
Združenie si vytvorí vlastný operačný program, teda plán, podľa ktorého pestovatelia vyrábajú a predávajú svoju produkciu. EÚ im na činnosť prispievať piatimi percentami ich spoločných ročných tržieb, ktoré môžu použiť na modernizáciu výroby. Je to prakticky jediná európska dotačná podpora naviazaná na produkciu.
Vytvorenie organizácie výrobcov ale nemá význam len pre finančnú podporu – tá má byť len impulzom pre spájanie síl. Zo spolupráce majú pestovatelia či chovatelia veľmi veľa výhod, ktoré pomáhajú ich príjmom, ale aj životnému prostrediu či klíme.
Ako?
Na to sme sa prišli pozrieť do jednej z najlepšie fungujúcich organizácií výrobcov na Slovensku – na družstvo GreenCoop, ktoré predáva svoje paradajky pod značkou Veselá paradajka.
Prínosy organizácie pre jej členov pre portál EURACTIV Slovensko vysvetlil predseda družstva Zsolt Bindics.
Celý rozhovor si môžete prečítať tu: