Vinár Bažalík: Moja predstava pestovania hrozna je bez postrekov a traktorov (VIDEO)

Vinár Michal Bažalík vo svojich vinohradoch skúša permakultúrne spôsoby pestovania. Traktory nahradil ovcami a vo viniciach kríži odrody, ktoré budú odolné voči chorobám a škodcom. „Vinohrad chcem ponechať na prirodzený vývoj bez postrekov, aby sa rastliny stali prirodzene odolnými. Na čo to robiť, keď to netreba,” hovorí.

Hoci študoval školu vinohradníctva a vinárstva, hovorí, že najviac sa o tomto remesle naučil v praxi od ostatných vinárov. K výrobe naturálnych vín ho inšpirovala návšteva u jedného slovinského vinára. „Preto niekedy v 2014 alebo 2015 som to začal skúšať, no trvalo to pár rokov, kým som sa dopracoval k niečomu, čo sa dá piť,“ hovorí v rozhovore pre portál EURACTIV Slovensko.

Nad obcou Svätý Jur jednak obnovil staré vinohrady, no zároveň založil aj nové, kde si skúša pestovanie odrôd, ktorú budú odolné voči škodcom, aby pri ich pestovaní nemusel používať chemické postreky. „Je to výborná lokalita, pretože je tu podložie žulové, plné draslíka a iných minerálov. Je tu ľahká, hlinito-piesčitá pôda, obrábaná stáročiami. To sú všetko prakticky dokonalé podmienky na výrobu vína,“ vysvetľuje mladý vinár.

S údržbou jedného sadu mu pomáhajú Ouessantské ovce, francúzske ovčie plemeno, ktoré je veľmi odolné a vinárovi nahrádza traktor či kosačku.

„Myšlienka, ktorú by som chcel časom rozvinúť, je, že by som úplne eliminoval používanie strojov a traktora a túto starostlivosť prenechám ovciam či iným zvieratám. Tie nepoškodia hrozno, urobia prácu a všetko čo vylúčia, zostáva v pôde ako hnojivo a zachováva sa kolobeh v prírode,” dodáva.

Viac sa o vinárovi Michalovi Bažalíkovi dozviete v našom videu, ktoré sme natočili počas našej októbrovej návštevy Svätého Jura.