Halogénové žiarovky končia. LED-ky majú dlhšiu životnosť a menšiu spotrebu

Ilustračný obrázok [Shutterstock]

Po takmer 60 rokoch, čo osvetľovali naše domy a ulice, budú halogénové žiarovky v Európe od 1. septembra zakázané.

Halogénové žiarovky postupne zhasnú. Zvyšné zásoby sa môžu stále predávať. Kapsuly, lineárne žiarovky a žiarovky nízkeho napätia používané v trúbach sa z nich vyberú a nahradia. V súčasnosti sa celosvetovo prechádza na svetelné diódy (LED-ky). Práve tie by podľa priemyslu, aktivistov a odborníkov mali znížiť emisie a účty za energiu.

LED-ky spotrebúvajú päťkrát menej energie ako halogénové žiarovky. Ich postupné vyradenie zabráni vypusteniu viac ako 15 milión ton emisií uhlíka ročne, čo sa rovná ročnému používaniu elektriny v Portugalsku.

Spoločnosť Philips, výrobca osvetlenia, odhaduje, že spotrebitelia usporia až 124 eur ročne, pretože LED diódy majú dlhšiu trvanlivosť a menšiu spotrebu.

Energetická účinnosť sa má do roku 2030 zvýšiť o 32,5 percenta

Europoslanci sa vo vyjednávaniach o energetických úsporách vzdali požiadavky, aby bol cieľ povinný. Členské štáty zase súhlasili s jeho navýšením.

Brusel rozkazuje

Tieto argumenty však nezastavili vytrvalú kritiku niektorých médií, namierenú na nariadenia z Bruselu. V Spojenom kráľovstve to oživilo témy, o ktorých hovorili zástancovia brexitu ešte pred referendom.

Jonathan Bullock, hovorca strany Ukip v Európskom parlamente pre oblasť energetiky, pre britský denník The Guardian povedal: „Snaha Európskej únie zakázať halogénové žiarovky je zlá. Spotrebitelia budú trpieť finančne. Najviac doplatia najchudobnejší.“

„Zákazníci by mali byť slobodní pri výbere žiaroviek. EÚ by im nemala nič zakazovať.“

Avšak tento typ žiaroviek sa zakazuje od Kalifornie až po Canberru. Spojené kráľovstvo by tak mohlo závisieť od neefektívnych čínskych žiaroviek, ktoré by mohli navýšiť priemerné účty za energiu o 90 libier, ukazuje štúdia.

Energetická efektívnosť: Únia bude mať ambiciózny cieľ, ale krátky bič

ŠPECIÁL / Európsky parlament odhlasoval 35-percentný cieľ pre energetickú účinnosť v roku 2030. Otázna je vynútiteľnosť, ale aj príspevok k boju proti energetickej chudobe.

Obrovská uhlíková stopa

V súčasnosti sú halogénové žiarovky často lacnejšie ako LED diódy, ale odhadovať na základe toho budúce úspory nákladov je podľa produktového manažéra z Energy Savings Trust Stewarta Muira „falošná ekonomika“.

Tvrdenia Ukipu „jednoducho neberte do úvahy,“ povedal pre The Guardian. „Halogénová žiarovka môže byť síce lacnejšia, ale náklady na elektrickú energiu budú oveľa vyššie, zatiaľ čo LED žiarovka sa po roku splatí sama.“

Halogénové žiarovky majú v priemere životnosť len dva roky. LED-ky vydržia 15 až 20 rokov.

Podľa údajov vlády z roku 2012, má priemerná britská domácnosť asi 10 halogénových žiaroviek a každú z nich používa približne tri hodiny denne.

Emisné náklady sú ohromujúce. Budovy predstavujú približne 40 percent našej spotreby energie a ich súčasné osvetlenie asi 15 percent. Tak vzniká uhlíková stopa väčšia ako v prípade leteckej a lodnej dopravy dokopy.