Medzi zákonodarcami EÚ a USA sa črtá nové partnerstvo

„Sme teraz svedkami začiatku nových vzťahov,“ povedal pre EurActiv americký kongresman a predseda podvýboru pre medzinárodné vzťahy William Delahunt. Otvorenie zastupiteľského úradu Európskeho parlamentu vo Washingtone so sebou prinieslo závan nových očakávaní zo strany Spojených štátov aj Únie.

V súčasnosti je inštitucionálna spolupráca medzi Kongresom a Parlamentom zakotvená v Transatlantickom dialógu zákonodarcov, ktorý vyvstal z Transatlantickej agendy podpísanej v roku 1995.

Transatlantický dialóg zákonodarcov (TLD) slúži ako poradný orgán, ale pri meniacej sa globálnej situácii sa inštitúcia zložená z kvalifikovaných zákonodarcov zaoberala najmä vysoko technickými záležitosťami ako energetická efektívnosť, financovanie terorizmu, či technológie.

S príchodom Lisabonskej zmluvy sa „TLD mení, má odlišnú agendu,“ povedal hovorca delegácie Európskej komisie vo Washingtone Anthony Smallwood a dodal, že hoci dialóg mierne viazol, teraz má „skutočný potenciál“.

Na dôkaz toho, že sa časy menia, cestuje tento týždeň skupina europoslancov do Washingtonu, aby tam so svojimi kolegami prerokovala novú dohodu o transfere finančných údajov medzi EÚ a Spojenými štátmi. Dočasnú dohodu v tejto oblasti Parlament nedávno zamietol.

„Ak bude správne zapojený, Európsky parlament bude veľkou silou, ktorá bude hýbať transatlantickou politikou a ak bude ignorovaný, post- Lisabonský parlament sa uistí, že jeho hlas bude počuť,“ poznamenal Tyson Barker, šéf Bertelsmannovej nadácie- iniciatívy EP a Kongresu, ktorá sa zameriava na lepšiu spoluprácu medzi oboma orgánmi.

Vo februári tohto roku Parlament šokoval Capitol Hill vo Washingtone keď odmietol dohodu SWIFT o poskytovaní citlivých bankových údajov medzi EÚ a USA za účelom boja proti terorizmu. Dôvodom bolo, že podľa europoslancov dohoda porušuje práva a slobody občanov Únie.

Od tejto udalosti sa už delegácie oboch strán viac krát stretli, aby celú záležitosť prediskutovali.

Dialóg transatlantických zákonodarcov je potrebné posunúť vpred

Podľa Barkera budú Parlament a Kongres v centre rozširovania transatlantických vzťahov. Napriek jemnému doťahovaniu ohľadne prílišného množstva usporiadavaných summitov „Spojené štáty a Európa zintenzívneli svoje robustné hospodárske a politické vzťahy,“ podčiarkol Barker.

Riaditeľ novovytvoreného Styčného európskeho úradu v americkom Kongrese Piotr Nowina- Konopka sa domnieva, že myšlienka otca- zakladateľa Európskej únie Jeana Monneta sa konečne stáva skutočnosťou.

„Monnet mal predstavu o existencii transatlantickej pracovnej skupiny,“ povedal a dodal, že zákonodarcovia si čoraz viac uvedomujú potrebu dozvedieť sa jeden o druhom viac v záujme užšej spolupráce.

Skutočné partnerstvo sa však nerodí cez noc. Hoci Parlament otvoril svoj úrad do Washingtone a Kongres uvažuje o podobnom kroku v Bruseli, nebude to v krátkom časovom horizonte.

„Tipujem, že to potrvá niekoľko rokov, pretože všetky tieto nápady- keď máte inštitúcie- chvíľu trvá uviesť do praxe,“ povedal Delahunt.

Kongres aj Parlament však vedia, že zatiaľ je potrebné rozvinúť model spoločného dialógu. „Mohli by sme využiť tento Transatlantický dialóg zákonodarcov a zlepšiť ho, zmeniť ho, ohnúť ho a posilniť ho,“ navrhuje kongresman Delahunt a poznamenáva, že nie je potrebné vytvárať nové štruktúry.

Kongres tiež dodal, že je nutné rozšíriť členstvo v TLD aj na americký Senát, ktorý v súčasnosti nie je zahrnutý do dialógu.

„Toto nie je Blitzkrieg, ale skôr či neskôr to bude úspešné, lebo našou úlohou ako poslancov je stavať mosty “ povedal Nowina- Konopka.

Nové línie vo vzťahu EÚ- USA

Zákonodarcovia na oboch stranách Atlantiku si uvedomujú, že je potrebné, aby neformálna G2 tvorila legislatívu kým nebude príliš neskoro. Senátorka a predsedníčka Európskeho podvýboru v Senáte Jeanne Shaheen sa počas nedávneho híringu vyjadrila, že partnerstvo Spojených štátov a Európskej únie „nemôže fungovať na autopilotovi“.

V nedávno publikovanom odporúčaní Bertelsmannova nadácia podčiarkla, že obaja zákonodarcovia majú často zúžený pohľad v otázkach hospodárstva, vnútornej bezpečnosti, spravodlivosti a energetiky. „Ďalšou hranicou v transatlantických vzťahoch bude premostiť túto legislatívnu medzeru,“ píše sa v dokumente.

Washingtonská pobočka nemeckej nadácie podčiarkla potrebu znova rozprúdiť debatu na báze výbor- výbor, rozoznať pri spolupráci medzi Kongresom a Parlamentom dimenziu „jemnej sily“ a sústrediť sa na legislatívu, ktorá bude prospešná aj pre zvyšok sveta.

„Jeden európsky líder pred časom povedal „myslite globálne, jednajte transatlanticky“, a ja súhlasím. Je veľmi dôležité, aby Spojené štáty uznali význam Európskej únie,“ povedal Delahunt vo svojom rozhovore pre EurActiv.

Poslanci Parlamentu s jeho slovami súhlasia. Podľa podpredsedkyne delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s USA Sarah Ludford majú EÚ a Spojené štáty rozdielne štandardy a smernice v mnohých oblastiach, vrátane finančných služieb, chemikálií a toxických látok.

„Toto sú oblasti, ktoré stále regulujeme a pokiaľ sa jeden druhému nepriblížime, budeme mať dve rozdielne sady noriem, a riziko je, že niekto ako Čína bude dominovať svetovej ekonomike- zatiaľ čo máme šancu na vytvorenie transatlantických noriem, ktoré by mohli byť vzorom pre ostatných ak budeme spolupracovať,“ povedala Ludford.

Podľa britskej poslankyne EP je potrebná ďalšia spolupráca aj v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky, finančnej regulácie, klimatických zmien, poľnohospodárskej politiky, patentových práv a ochrany duševných práv, digitálneho súkromia a podobne. Ako príklad uviedla nové normy, ktoré sa zavádzajú v oblasti elektrických áut.

Americkí a európski analytici sa domnievajú, že legislatívna spolupráca medzi oboma stranami je nevyhnutná. V súčasnosti, viac ako kedykoľvek predtým, sú totiž USA a EÚ motorom legislatívnej činnosti. „Keď Spojené štáty a Únia spolupracujú na vytváraní politiky, dopady sú celosvetové,“ dodáva Barker.