Slovensko by Nord Stream 2 mohlo využiť

Slovenský minister hospodárstva Vazil Hudák sa počas svojej dvojdňovej návštevy Moskvy stretol s generálnym riaditeľom Gazpromu Alexejom Millerom. Diskutovali  aj o pripravovanom plynovodnom projekte Nord Stream 2, ktorý rozdeľuje európskych lídrov.

„Vysvetlil som pozíciu Slovenska, ktorá vychádza z toho, že rozšírenie Nord Streamu by nemalo podľa nás úplne vylúčiť tradičnú ukrajinskú cestu plynu cez Slovensko ďalej na Západ,“ povedal Hudák.

Miller podľa Hudáka navrhol, aby časť ruského plynu, ktorá pôjde cez rozšírenú severnú cestu, išla reverzným tokom cez Nemecko, Česko, Slovensko do Rakúska. „To by bolo celkom zaujímavé riešenie pre Slovensko z hľadiska využitia Severného toku,“ poznamenal Hudák s tým, že so šéfom Gazpromu hovorili aj na tému cien zemného plynu určeného pre Slovensko.

Slovensko spolu s ďalšími 6 krajinami bývalého „východného bloku“ len pred týždňom listom vyzvalo Európsku komisiu a predsedu Európskej rady, aby zvážili riziká spojené s rozšírením plynovodu Nord Stream, ktorého kapacita sa už dnes využíva len na polovicu. Zástupcov Nemecka, Rakúska a iných krajín spojených s týmto projektom by mali konfrontovať už na najbližšom decembrovom summite EÚ.

Dodávky plynu túto zimu stabilné

Dodávky zemného plynu pre Slovensko a iných západných odberateľov ruského plynu  stanú túto zimu stabilné. „Pán (Alexej) Miller ma ubezpečil, že z ruskej strany nepríde k žiadnemu pozastaveniu dodávok plynu cez Ukrajinu pre európskych partnerov, a teda ani pre Slovensko,“ spresnil Hudák.

Ukrajina nedávno prestala nakupovať plyn od ruskej spoločnosti Gazprom s tým, že dokáže získať atraktívnejšiu ponuku od európskych plynárenských spoločností. O otázkach týkajúcich sa budúcich dodávok pre ukrajinský Naftogaz ale aj implementácii záväzkov spoločnosti na zabezpečenie bezpečného tranzitu plynu pre európskych zákazníkov počas zimného obdobia diskutovali minulý piatok riaditelia spoločností Alexej Miller a Andrej Kobolev na pracovnom stretnutí v Berlíne.

„Vzhľadom na zložitú situáciu firmy Naftogaz, neočakávame žiadnu platbu vopred a ani pokračovanie v dodávkach plynu pred koncom tohto roka. Koncom decembra plánujú obe strany stanovenie podmienok pre ďalšie dodávky ruského plynu na Ukrajinu v prvom kvartáli 2016,” vyzdvihol po stretnutí Alexej Miller.

Naftogaz plánuje požiadať ruskú stranu o poskytnutie cenovej zľavy za plyn pre prvý kvartál roka 2016. Gazprom naopak požaduje garančný list od firmy Naftogaz týkajúci sa objemu plynu, ktorý nakúpia pred koncom marca 2016.

Spolupráca aj v iných sektoroch

Hudák sa počas včerajšieho stretnutia rozprával okrem predstaviteľov Gazpromu aj s ministrom priemyslu a obchodu Ruskej federácie Denisom Manturovom, ako aj so Sergejom Kirijenkom, šéfom Rosatomu, firmy, ktorá je dodávateľom jadrového paliva pre slovenské jadrové elektrárne.

„Pán Kirijenko sa zaujímal o situáciu v Slovenských elektrárňach, o možnostiach spolupráce Rosatomu a Slovenských elektrární, hlavne pri dostavbe mochoveckých blokov, prípadne pri výstavbe nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach,“ doplnil Hudák.

V závere včerajšieho dňa minister hospodárstva SR podľa svojich slov rokoval aj s ruským ministrom pre energetiku Alexandrom Novakom. „Prerokovali sme s ním otázky, týkajúce sa plynu, ropy, jadrovej energetiky a možnej spolupráce. Konštatovali sme, že vývoj v týchto oblastiach ide dobrým smerom a že do budúcnosti potrebujeme rozvíjať spoluprácu jednak v tradičnej energetike, ale aj v nových sektoroch, ako sú obnoviteľné zdroje energie a energetická efektívnosť,“ dodal.

EurActiv/TASR