Starým žiarovkám odzvonilo

V októbri 2008 vyzvali ministri Komisiu aby pripravila nariadenia, ktoré postupne do roku 2012 vyradí všetky staré typy žiaroviek a neefektívne halogénové svetlá. Domácnosti si budú môcť vybrať medzi kompaktnými fluorescenčnými lampami (CFL), ktoré používajú o 75% menej energie než tradičné, či efektívne halogénové svetlá, ktoré ušetria 25% až 50% energie.

Podľa Komisie spadajú obe opatrenia pod Smernicu o ekodizajne a znížia ročné účty za elektrinu o 11 miliárd eur – do roku 2020 to bude asi toľko, ako spotreba Belgicka. Emisie klesnú o 32 miliónov ton.

Schvaľovanie opatrení však nebolo bezproblémové. Objavili sa obavy, že používanie CFL bude škodlivé pre ľudí trpiacich epilepsiou, migrénami, či autizmom. Environmentálne problémy môže priniesť aj ortuť, ktorú obsahujú niektoré halogénové lampy.

Komisia však tvrdí, že vedecký výbor skúmal zdravotné aspekty a neodhalil žiadne riziká. Hovorca pre energetiku Ferran Tarradellas Espuny označil obavy ohľadom ortuti za nepodložené, keďže jej koncentrácia v žiarovkách je „akceptovateľná podľa európskej legislatívy“. Nové nariadenia v skutočnosti znížia obsah ortuti tým, že znížia dopyt po elektrickej energii, vyrábanej aj v uhoľných elektrárňach.

Environmentálne mimovládne organizácie privítali zákaz neefektívnych žiaroviek ako dlho očakávaný krok k zvýšeniu energetickej efektívnosti Európy.

Inteligentné osvetlenie

Niektorí predstavitelia priemyslu tvrdia, že nariadenia sú len prvým krokom k zlepšeniu efektívnosti. Zástupcovia Honeywell, čo je výrobca osvetľovacích systémov, kritizovali veľkých výrobcov žiaroviek, že zahltili agendu EÚ svojimi záujmami.

„Toto je len jedna stránka mince. Mimoriadne výrazné šetrenie možno dosiahnuť proste tým, že vypnete svetlá, keď ich nepotrebujete. Nezáleží na tom, aký je efektívny osvetľovací systém: ak je svetlo zapnuté, aj keď nie je potrebné, potom je to mrhaním.“

Podľa Honeywell by elektrinu ušetrili senzory, ktoré zapnú svetlá ak niekto vstúpi do miestnosti, a vypnú keď odíde. Takéto inteligentné systémy môžu byť inštalované v rôznych priestoroch – továrňach či kanceláriách – no pre obytné domy sú stále príliš drahé.

Na základe rôznych štúdií Honeywell odhaduje, že senzory môžu ušetriť 30% energie v neobytných priestoroch, kde ide na osvetlenie asi 26% celkovej spotreby elektriny. Ročne by to ušetrilo 4,2 miliardy eur. Investícia do inteligentného osvetlenia sa tak splatí už za jeden rok.

Pozície

Komisár pre energetiku Andris Piebalgs vyhlásil, že tieto opatrenia potvrdzujú záväzok EÚ zvýšiť energetickú efektívnosť. „Nahradením osvetľovacích telies z minulého storočia výkonnejšími technológiami si európske domácnosti, budovy a ulice udržia rovnakú úroveň osvetlenia, a súčasne ušetria energiu, CO2 a peniaze.“

Nemecký europoslanec Peter Liese (EPP-ED) povedal: „Vysoká spotreba energie vo všetkých členských krajinách EÚ spôsobuje drastické problémy, ktoré musia znášať aj občania so životným štýlom priaznivým pre klímu. Klimatické zmeny možno zastaviť len v prípade, ak pokročíme v energetickej efektívnosti.“

Britský europoslanec John Bowis (Konzervatívci) povedal: „Energiu šetriace žiarovky sú jednoznačne dobré pre životné prostredie, a vítame kroky Komisie na obmedzenie používania zastaraných žiaroviek. Komisia a britská vláda si však musia dať pozor, aby popri tom nespôsobovali bolesť a zdravotné poškodenie.“