Plán obnovy a odolnosti je hotový a pre slovenskú vládu nastáva tá ťažšia časť – dobre pripraviť jeho prevedenie do praxe. Bezprecedentné finančné prostriedky by mali začať prúdiť na Slovensko už v lete. Aké kroky vláda podniká, aby reformy a investície zvládla efektívne realizovať? Plánuje do procesu zapojiť kľúčových hráčov?
Slovensko chce značnými investíciami znížiť emisie v priemysle, doprave, v sektore budov, či energetike. To všetko ho má posunúť k hlavnému cieľu – stať sa zdravšou a príjemnejšou krajinou s nulovými emisiami a naštartovať zelenú ekonomiku po pandémii. Vláda stojí pred náročnou úlohou – nastaviť implementačný proces v rekordnom čase tak, aby sa neopakovali chyby z čerpania eurofondov. Pre adresné nastavenie kritérií a celého plánu obnovy je potrebné efektívne prepojenie medzi rôznymi riadiacimi úrovňami, dostatočná osveta a správne nastavenie nástroja s ohľadom na potreby občanov.
Otázky vyvoláva aj zákon o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti, ktorým sa má riadiť implementácia reforiem. Chýba v ňom záväzok partnerského zapojenia kľúčových partnerov akými sú samosprávy, podnikatelia, sociálni partneri, občianske organizácie a ostatná verejnosť, čo je normou pri eurofondoch.
Medzi ďalšie výzvy, ktoré musí slovenská vláda zvládnuť, patrí rekonštrukcia 30 tisícov domov s rozpočtom pol miliardy eur. Plán obnovy ráta s prudkým nábehom rekonštrukcie rodinných domov už budúci rok. Regionálna úroveň je však dlhodobo kapacitne poddimenzovaná. Je možné stihnúť vybudovať sieť konzultačných centier a zohnať profesionálov za pár mesiacov?
Aké sú hlavné bariéry pri implementácii Plánu obnovy a odolnosti a čo s nimi? Ako a kedy budú pripravené implementačné plány pre jednotlivé komponenty? Akú úlohu by v nastavovaní kritérií a implementácii mali zohrávať kľúčoví partneri? Je priestor na ich zapojenie? Aké sú potreby samospráv?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovedali spíkri na konferencii Slovenskej klimatickej iniciatívy.
-
Bude Slovensko čerpať plán obnovy efektívnejšie ako eurofondy? Vláda aj rezorty sa už pripravujú
Vláda chce v rámci prípravy na implementáciu plánu obnovy pripraviť jednotnú metodiku s konkrétnymi krokmi pre zrýchlenie čerpania. Pre pracovníkov rezortov aj samospráv sa budú organizovať školenia. Vznikne tiež rada vlády pre plán obnovy.
-
Plán obnovy: Ako naštartovať zelenú transformáciu?
Slovenská klimatická iniciatíva, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a portál EURACTIV Slovensko pripravili online konferenciu s názvom Plán obnovy: Ako naštartovať zelenú transformáciu? Podujatie je organizované pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR.
-
Plynové kotly v pláne obnovy: Prínos pre ovzdušie alebo krok zlým smerom?
Slovensko v pláne obnovy ráta pri obnove 30 tisíc rodinných domov s kotlami na zemný plyn, potvrdil šéf Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco. Musíme uvažovať dlhodobo, plyn je už teraz minulosťou, varuje expertka na budovy.
-
EURACTIV Podcast | Plán obnovy a odolnosti: Ako budú vyzerať reformy a investície v praxi
Čo chce urobiť vláda, aby boli reformy a investície v Pláne obnovy a odolnosti úspešné? Aké sú hlavné úskalia implementácie a čo s nimi? Akú úlohu by mali zohrávať kľúčoví partneri? Je priestor na ich zapojenie? Aké sú potreby samospráv? Odpovede nielen na tieto otázky sa dozviete v podcaste z konferencie, ktorú organizovala Slovenská klimatická iniciatíva v spolupráci s portálom EURACTIV Slovensko.
-
Vláda k plánu obnovy: Chceme sa vyvarovať chýb minulosti a predísť greenwashingu (VIDEO)
Napriek zlým skúsenostiam z čerpania eurofondov sú rezorty odhodlané reformy a investície z plánu obnovy zrealizovať včas. V popredí bude zásada nepoškodiť životné prostredie. Pri reformách je nutné zabezpečiť ich sociálnu a ekonomickú únosnosť, varuje prezidentka SR Zuzana Čaputová.
-
Riaditeľ agentúry životného prostredia: Ľudia nie sú pripravení na obnoviteľné zdroje
Ak by sme preferovali tepelné čerpadlá namiesto plynových kotlov, za pol miliardy eur by sme obnovili by sme oveľa menej domov, hovorí riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia MICHAL MACO. Chudobnejšie domácnosti ani regióny zvýhodniť nemôžeme, tvrdí.