Finančný riaditeľ Nord Streamu 2: S Putinom som sa nikdy nestretol (VIDEO)

Paul Corcoran [euractiv.com]

Ruský prezident mi nevolá, ruské ministerstvá nám nedávajú pokyny a nemíňame milióny na lobing, uisťuje finančný riaditeľ spoločnosti Nord Stream 2 PAUL CORCORAN.

Paul Corcoran je hlavným finančným riaditeľom spoločnosti Nord Stream 2 AG so sídlom vo Švajčiarsku, ktorá stavia nový ruský plynovod medzi Ruskom a Nemeckom a ktorá je dcérskou spoločnosťou ruského Gazpromu. Corcoran v minulosti pôsobil ako hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Nord Stream AG. 

Na dne Baltického mora už jeden plynovod leží. Aký je dôvod postaviť druhý?

Odpoveď je jednoduchá. Chceme zopakovať náš predošlý úspech. Nord Stream 1 bol veľmi úspešný projekt, ktorý sa postavil na čas a nepresiahol pôvodný rozpočet. Od roku 2011 sa v podstate využíva jeho plná kapacita. Minulý rok to bolo 93 percent. V prvom kvartáli tohto roku to bolo už okolo 100 percent. Je to neuveriteľný úspech.

To je však diskutabilné. Podľa S&P Platts sa Nord Stream 1 využíval v roku 2016 na 70 percent. Európska komisia zasa neoficiálne tvrdí, že sa využíva len 50 percent z jeho celkovej kapacity.

Tvrdenia Európskej komisie sú nesprávne. Údaje o roku 2016 sú správne, no práve vtedy sa využitie zvyšovalo. V 2017 to bolo 93 percent. V prvom kvartáli 2018 to bola plná kapacita.

Ako často vám volá ruský prezident Vladimir Putin?

Mne osobne alebo…? (smiech)

Možno vašim kolegom…

Nikdy som pána Putina nestretol. Nikdy mi nevolal. Navštívil projekt Nord Stream 1 asi dvakrát. To isté však spravil aj holandský premiér Mark Rutte alebo nemecká kancelárka Angela Merkelová. Pri takýchto veľkých projektoch to nie je nič neobvyklé.

Existujú tu však priame prepojenia medzi Gazpromom a Ruskou federáciou. Ministerstvo zahraničných vecí alebo iné ministerstvá vám teda môžu dávať inštrukcie. Je to tak?

Nie, nie je to tak. My sme len dcérskou spoločnosťou Gazpromu, pričom Gazprom je spoločnosť obchodovaná na burze. Takých je v Európe veľa. Podiel na týchto spoločnostiach môže mať aj štát – príkladom je fínske Fortum alebo francúzska Engie.

A štáty sa môžu zapájať do ich rozhodovania…

O tom ja neviem. Ak ste obchodovaný na burze, musíte sa zodpovedať všetkým akcionárom, nielen štátu. To je jasne napísane v zákonoch.

Možno viete, že diverzifikácia dodávok je jedným z hlavných cieľov energetickej únie. Nord Stream 2 je očividne prekážkou pre tento cieľ.

Mám pocit, že cieľom je diverzifikácia zdrojov, dodávateľov a trás. Nord Stream 2 je dodatočná trasa.

Ťažko by sme ho mohli pokladať za dodatočnú trasu. Kopíruje už trasu, ktorá existuje: Nord Stream 1.

Je to dodatočná trasa, ďalší plynovod, ktorý prepraví do Európy viac plynu, čo je dobrá vec. Nikto nie je nútený, aby si kupoval práve plyn. Ak sú tu však možnosti… Je to ako so skvapalneným zemným plynom (LNG). Nikto sa zatiaľ nesťažuje, že 75 percent kapacity importných terminálov LNG v Európe sa nevyužíva. To by však nemalo zatvoriť dvere úplne. Určite nie. Je to dobrá vec, pretože tieto terminály posilňujú bezpečnosť dodávok.

To isté platí aj pre dodatočné plynovody. Európa by mala byť naklonená novým plynovodom, akými sú Transjadranský plynovod (medzi Albánskom a Talianskom), Medgaz (medzi Alžírskom a Španielskom), Nord Stream 2. Mala by ich privítať, pretože spotrebiteľom poskytujú nové možnosti.

Nový ruský plynovod umožní odpočúvanie, tvrdí americká vláda

Nord Stream 2 vzbudzuje obavy vojenského a spravodajského charakteru, hovorí americká diplomatka. Ruský prezident zase uisťuje, že projekt nemá nič spoločné s politikou.

Snažíte sa zničiť konkurenciu na európskom trhu s plynom?

Sme spoločnosť, ktorá spravuje plynovod. My nepredávame plyn. Je nemožné, aby sme sa o niečo podobné snažili.

Avšak Gazprom sa o to snažiť môže. A on je vašim hlavným akcionárom.

Prečo by sa o to snažil? A ako by to vôbec mohol dosiahnuť?

Aby predali viac plynu a zarobili viac peňazí. Aby posilnili svoju pozíciu, ktorá je už teraz dominantná.

To je zase nepochopenie pravidiel, akými sa riadia trhy. Mohli by si prispôsobiť ceny tak, aby získali viac zákazníkov. To je súťaž. Je to dobré pre trh a nie je na tom nič zlé.

Takže nesúhlasíte s tým, že Gazprom má na trhu dominantnú pozíciu ako hlavný dodávateľ zemného plynu?

Jeho pozícia je silná, no myslím si, že nie dominantná. Záleží na cenách.

Pohovorme si aj o právnych záležitostiach. Podľa Európskej komisie nemôže Nord Stream 2 fungovať len podlá ruských zákonov. Súhlasíte s tým?

Nord Stream 2 nepodlieha iba ruským zákonom. Opačné tvrdenie je jednoducho nesprávne.

To, čo tvrdí Komisia o právnej stránke Nord Streamu 2, je teda nesprávne?

Áno. Myslím si, že Komisia vyhlásila, že tu existuje právna medzera a konflikt medzi ruskými zákonmi a európskou legislatívou. Obe tvrdenia sú jednoducho nesprávne. Žiadne právne vákuum tu nie je. Existuje jasný právny rámec, na základe ktorého sa postavil a sprevádzkoval Nord Stream 1. Jedná sa o kombináciu národných, ale aj medzinárodných pravidiel ako napríklad tie, ktoré prijala OSN či EÚ. Právny rámec je jasný. Nord Stream je obchodná spoločnosť, ktorá funguje v EÚ, takže sa musí riadiť jej legislatívou. Nemá na výber.

Poľský protimonopolný úrad začal vyšetrovať Gazprom a spol. pre Nord Stream 2

Úrad pre ochranu konkurencie a spotrebiteľov sa sťažuje, že ruské a európske firmy nerešpektujú jeho rozhodnutie o novom plynovode. Gazprom tvrdí opak.

Súhlasíte s princípmi oddeleného vlastníctva (unbundlingu), podľa ktorých nemôžete energiu produkovať a zároveň riadiť infraštruktúru, cez ktorú sa dodáva? Budete tieto pravidlá akceptovať?

Existuje úplne jasný princíp, ktorý sa dá aplikovať v rámci vnútorného trhu a samotná Komisia o ňom písala v liste určenom pre Európsky parlament v septembri 2017. Tretí energetický balíček nie je aplikovateľný na plynovody z tretích krajín, ktoré dodávajú plyn na vnútorný trh. Právny postoj Komisie je v tomto zmysle jasný. Pravidlá tretieho energetického balíčka, ktoré zahŕňajú aj vlastníctvo a unbundling, sa nevzťahujú na takéto plynovody.

Pre Gazprom to znie veľmi výhodne, keďže vám to dovoľuje byť vlastníkom infraštruktúry aj samotnej energie, ktorá ju využíva.

Plyn, ktorý sa dostane do Európy, však podlieha pravidlám tretieho energetického balíčku. Jeho preprava k zákazníkom aj predaj podlieha zákonom vnútorného trhu. S tým sa musí Gazprom zmieriť. To potvrdila aj komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Už niekoľko rokov však prebieha vyšetrovanie, takže Európska únia si asi myslí, že niečo nie je v poriadku.

Myslím si, že komisárka Vestagerová je veľmi nezávislá. Nedávno urobila viaceré kľúčové rozhodnutia. Podľa toho, čo viem z médií, sa jej podarilo vydobyť si dva ústupky od Gazpromu. Naozaj seriózne na celej záležitosti pracuje a pravdepodobne sa s Gazpromom dohodne. Uvidíme, s čím príde v nasledujúcich týždňoch alebo mesiacoch.

Komisia navrhla pre Gazprom špeciálnu smernicu. Ak uspeje a bude prijatá, vlastníctvo Nord Streamu 2 by sa muselo zmeniť.

Počkajme si, ako sa situácia vyvinie. Tento legislatívny návrh prišiel veľmi neskoro, v novembri minulého roka. Predpokladalo sa, že sa rýchlo príjme ako menšia technická úprava a nebude musieť podstúpiť celú zdĺhavú procedúru. Avšak právne oddelenie Rady EÚ si všimlo, že tento návrh by mal obrovský dopad. Je navyše v rozpore s medzinárodným právom. Stanovisko zástupcov priemyslu je jasné – hovorí napríklad o tom, ako by tento návrh „odstrašil“ investície a že by dokonca predstavoval hrozbu pre energetickú bezpečnosť.

Čo by to znamenalo pre existujúce investície? A čo by to znamenalo pre tie nové – ako Nord Stream 2, ale napríklad aj Medgaz? Prinieslo by to absolútnu neistotu. Ako by ste mohli investovať do projektu, ktorý by síce prispel k energetickej bezpečnosti Európy, no vy by ste nevedeli, ako bude vyzerať právny rámec?

Komisia ide pre Nord Stream 2 meniť európsku legislatívu

Európska exekutíva chce odstrániť právnu neistotu okolo ruského plynovodu. Dosiahne opak, tvrdia jeho zástancovia.

Aké úsilie ste už proti tomuto návrhu vynaložili? Koľko peňazí ste minuli v Bruseli alebo kdekoľvek inde na lobovanie proti nemu?

My sa proti tomuto návrhu nemôžeme postaviť. Rozhodovať o ňom budú členské štáty, europoslanci a zákonodarcovia. Jediné, čo môžeme urobiť je poskytnúť im argumenty a snažiť sa, aby bol celý proces transparentný. Nanešťastie sa Komisia snaží robiť opak. Snažila sa ho presadiť ako menšiu technickú zmenu. Toto je však obrovská zmena celej legislatívy.

Neodpovedali ste na moju otázku. Koľko peňazí ste minuli pri lobovaní proti návrhu Komisie?

Nedokážem vám povedať žiadne presné číslo…

Približný odhad?

Nemám ani predstavu o nejakej sume…

Ale minuli ste istú sumu peňazí, aby ste ovplyvnili európskych zákonodarcov, Parlament a členské štáty, však?

Nie. My máme len komunikačné tímy, ktorých úlohou je objasňovať verejnosti fakty ohľadom nášho projektu. Robia to vo všetkých krajinách, ktoré s projektom súhlasili. Sprístupňujeme verejnosti informácie o projekte, ale aj o právnych sporoch, ktoré sa ho týkajú. Existuje tu teda istá špecifická aktivita. Mám však pocit, že si myslíte, že sme utratili milióny, aby sme ovplyvnili politikov, ale to nie je pravda.

Radí ukrajinskému prezidentovi: Propaganda za Nord Stream 2 je obrovská

Súčasné ruské návrhy na využívanie ukrajinských plynovodov označuje OLEKSANDR SUKHODOLIA za “vtip”.

Zamerajme sa teraz na samotnú prepravu plynu. Vďaka Nord Streamu 2 by Rusko mohlo obmedziť svoj export plynu cez Ukrajinu. Ten klesol v roku 2015 na 50 percent z pôvodných 80 percent v roku 2009. Ako podľa Vás toto číslo klesne po tom, ako začne fungovať Nord Stream 2?

Toto je veľmi zaujímavá otázka a predpoklad, keďže tranzit plynu cez Ukrajinu sa Nord Streamu 2 netýka…

Ale už Nord Stream 1 mal predsa predísť ďalšiemu prerušeniu dodávok ako v rokoch 2006 a 2009.

To, čo musíte mať pri Nord Streame 2 na pamäti je, že rozhodnutie investovať do tohto projektu bolo prijaté za úplne iných okolností, aké sú v posledných šiestich rokoch. Bolo to pred finančnou krízou a predpoklady pre trh s plynom boli naozaj priaznivé. Nord Stream 1 skutočne rátal s dodatočnými dodávkami plynu do Európy. Prišla však ekonomická kríza, ktorá zasiahla aj používanie plynu v Európe. Vývoj bol úplne iný ako teraz.

Európska ekonomika momentálne znovu rastie. Trh s plynom zaznamenal za posledné tri roky prudký nárast. Predpoklad je jasný. Počas najbližších  rokov klesne domáca produkcia o polovicu. Vznikne tu teda potreba dodatočných dodávok plynu. Medzi rokmi 2014 a 2017 narástla kapacita Nord Streamu 1 z 34 bcm na 51 bcm, čo je asi tretinový nárast. V rovnakom čase, narástol aj tranzit plynu cez Ukrajinu – z 64 bcm na 93 bcm, čo je asi 50-percentný nárast. Takže spájať Nord Stream 2 a tranzit cez Ukrajinu je jednoducho chybné.

Používanie plynu však bude musieť po roku 2025 či 2030 klesnúť kvôli klimatickým cieľom, ktoré vyplývajú z Parížskej dohody. Máte teda pomerne obmedzené časové obdobie na to, aby ste na Nord Streame 2 zarobili.

Energetické spoločnosti na celom svete prechádzajú práve na plyn. Platí to pre Exxon, Chevron, pre európske BP, Shell, Total,… Dôvodom je, že na COP21 sa dohodlo, že budeme používať menej fosílnych palív – menej uhlia a ropy. V porovnaní s nimi produkuje zemný plyn len 50 percent emisií. Z dlhodobého hľadiska to nie je žiadúce, no zo strednodobého hľadiska je to oveľa lepšie ako pri uhlí alebo rope. Myslím si, že na rozdiel od ostatných fosílnych palív, má zemný plyn budúcnosť. A samotný trh rozhodne dokedy. Bude to 2030? Alebo 2050?

V podstate hovoríte, že fosílne palivá majú budúcnosť a že ste vlastne spokojný, že znečisťujete planétu.

To nie je otázka toho, či som spokojný alebo nie. Existuje základný dopyt po energii. Momentálne je jasné, že obnoviteľné zdroje nebudú schopné naň reagovať dostatočne rýchlo. Tento dopyt navyše narastá. Fosílne palivá budú ešte istý čas zohrávať dôležitú rolu. A v takom prípade je najlepšou alternatívou pre životné prostredie plyn.

Alexander Medvedev z Gazpromu povedal: „Za žiadnych okolností sa nepredĺži dohoda o tranzite cez Ukrajinu, ani keby sa začalo obchodovať na slnku aj na mesiaci“. Takže dohoda s Ukrajinou vyprší, no odrazu tu budeme mať Nord Stream 2. Skvelé.

Ukrajina prepravila 93 bcm…

Merkelová: Ak nebude dohoda s Ukrajinou, nebude ani Nord Stream 2

Nemecká kancelárka vyhlásila, že plány na kontroverzný ruský plynovod nemôžu pokračovať bez záruk pre Kyjev. Eurokomisár pre energetickú úniu označil Ukrajinu za spoľahlivého prepravcu. 

To áno, ale pretože chceli. Čo však ich budúcnosť?

Ako by inak dostal Gazprom plyn k svojim zákazníkom?

Cez Nord Stream…

Myslím, že aj Naftogaz vyhlásil, že to bolo 93 bcm. Nord Stream prepravil 55 bcm. Medzi tým je obrovská medzera. Naftogaz tiež povedal, že chcú zdvojnásobiť tranzitné ceny pre Gazprom po roku 2019. Tieto spoločnosti však spolu naďalej rokujú. Z médií sme počuli, že ich rokovania podporuje aj Európska komisia. Uvidíme.